Kader-dua ilişkisi
The connection of destiny and prayer
  1. Tez No: 217506
  2. Yazar: MUAMMER ÖKÇESİZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜLEYMAN TOPRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kelam Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 59
Özet
Yüksek lisans tez çalısması olarak hazırladığımız eserin birinci bölümünde, ?Kaza?, ?Kader? ve ?Dua? kelimelerinin kavramsal çerçeveleri çizilerek, bu kavramların Kuran'da ve hadislerde kullanılısına örnekler verilmistir. Ayrıca, ?Kaza ve Kader konusunda itikadî mezheplerin görüsleri?, ?Kadere imanın gereği? ve ?Duanın, önemi, adabı, kabulü, psikolojik etkileri? gibi alt baslıklarla içerik zenginlestirilmeye çalısılmıstır. ?kinci bölümde ise Allah'ın ezelî ilmiyle kainatta olmus ve olacak her seyi bildiği gerçeği vurgulanarak kader konusu açıklanmıs, dua konusu da bu açıklamalar doğrultusunda kaderle irtibatlandırılmıstır. ?Dua etmenin insanın kaderine herhangi bir etkisi olabilir mi?? sorusunun cevabının arandığı ikinci bölümde ?Doğa olayları ve dua?, ?Sosyal olaylar ve dua? ve ?Tıp ve Dua? alt baslıklarıyla konu çözümlendirilmeye çalısılmıstır. Sonuç olarak sunları söyleyebiliriz: Yüce Allah, ezelî ilmiyle insanların yaptığı ve yapacağı her seyi bilmektedir. ?nsanın dua etmesi de kaderinde vardır ve Allah insanın dua edip etmeyeceğini de bilmektedir. Ancak insan, Allah'ın kendisine verdiği cüzî iradesini dua etmek yönünde kullanırsa ve bu duanın makbul olması için gereken sartları yerine getirirse, bu dua, kaderin değismesi mümkün olan kısmında değisikliğe vesile olabilir.
Özet (Çeviri)
In the first part of this work, (which is) prepared as a master thesis, the real means of ?Destiny? and ?Prayer? are emphasized and illustrated the use of these concepts in Qoran and the studies of the Prophet. In addition, in this part, we studied toextend the content with some titles, such as ?The opinion of the theological sects about destiny faith?, ?The importance, the propriety, the acception and psychological effects of prayer?. In the second part, destiny is explained, emphasizing the fact that our God knows everything, by his eternal knowledge. Morover, another subject called prayeris connected with destiny by using these explanations. ?Is there any effect of prayer a the human destiny?? In the second part we not only tried to find an answer to this question, but gave information about ?Natural and social events and prayer? as well. Finally, we can say that Allah knows everything done or will done by humans thanks to his eternal knowledge. Whether people will pray or not is fact in their destiny and Allah knows which one they will choose. Howewer, if someone use his/her limited command in order to pray and fulfil all of the necessary condition to his/her prayer an acceptable one, this prayer can cause a change the part of destiny, in which the change is possible.