Belirli süreli sözleşmesi
Business contract with predetermined term
- Tez No: 217535
- Danışmanlar: PROF.DR. HALUK HADİ SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 117
Özet
Türk hukuk sisteminde yer alan sözleşme özgürlüğü ilkesinden hareketle taraflar sözleşmenin türünü belirli ve ya belirsiz süreli olarak belirleyebilirler . Belirli süreli iş sözleşmesinin tanımına bir iş kanunu olarak ilk kez 4857 sayılı İş Kanunu yer vermiştir. Kanunun 9. maddesine göre, belirli süreli işlerde ve ya belirli bir işin tamamlanması ve ya belirli bir olgunun ortaya çıkması gibi objektif koşullara bağlı olarak işveren ile işçi arasında yazılı şekilde yapılan iş sözleşmesi belirli süreli iş sözleşmesidir. Kanun belirli ve belirsiz iş sözleşmeleri açısından meydana gelebilecek ve özellikle işçinin aleyhine sonuçlar doğurabilecek eşitsizliklerin önlenmesi için birtakım hükümler getirmiştir. Kanunun 12. maddesinin 1. fıkrasına göre, belirli süreli iş sözleşmesi ile çalıştırılan işçinin, ayrımı haklı kılan bir neden olmadıkça , salt iş sözleşmesinin süreli olmasından dolayı belirsiz süreli iş sözleşmesiyle çalıştırılan emsal işçiye göre farklı işleme tabi tutulamaz. Belirli-belirsiz iş sözleşmesi ayrımının önemi, özellikle sözleşmenin sona erme aşamasında ortaya çıkar. Belirli süreli iş sözleşmesi kural olarak belirli sürenin dolması ile kendiliğinden sona erer. Bunun neticesi olarak işçi birtakım haklarından yoksun kalır. İşverenin bu durumu kötüye kullanmasını engellemek amacıyla kanunda birtakım sınırlamalara yer verilmiştir. Bu bağlamda belirli süreli iş sözleşmesi ister bir defaya özgü yapılsın ister birden fazla üst üste (zincirleme )yapılsın objektif haklı nedenlerin varlığı gerekir. Aksi halde iş sözleşmesi başlangıçtan itibaren belirsiz süreli kabul edilir. Fakat objektif haklı nedene dayalı zincirleme iş sözleşmeleri belirli süreli olma özelliğini korurlar.
Özet (Çeviri)
Based on the freedom of contracting in Turkish Legal System, parties can determine the type of the contract either determined or indefinite term. The first time that be predetermined business contract is included in a labour law is the Labour Law numbered 4857. According to the article 9 of the law, the written contract which is made between employer and employee - regarding the works with predetermined term or the completion of a particular work or depending on the objective conditions of a particular phenomenon- is a business contract with predetermined business contract. The law has brought some provisions in order to prevent some inequalities which may happen against the worker regarding the predetermined and indefinite business contracts. According to clause 1 of the article 12 of the law, unless there is a reason for making distinction for a worker who works under predetermined business contract, he/she can not be treated differently from the worker under indefinite business contract just because his work contract is with predetermined term. The importance of the distinction between predetermined and indefinite term business contract come out in the stage when the contract expires. As a result of this, the worker is deprived of some rights. There are some limitations in order to prevent the employer to abuse this situation. To this effect, regardless of it is for one time only or for multiple times(chaining), the business contracts with predetermined term should be justified, otherwise, the business contract is considered to be with predetermined term, but chaining business contracts which are objectively justified keep being with predetermined business contracts.