Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ihracat sorunu
Small and medium scale enterprises exportation problems
- Tez No: 217567
- Danışmanlar: PROF.DR. ERTAN OKTAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Dünyada oluşan küreselleşme ve bölgeselleşme eğilimi rekabetin şiddetini ve yönünü değiştirmiş, işletmeleri dünya pazarına hitap etmeye zorlamıştır. Bu durum, bölgelerarası denesizliklerin giderilmesinde etkin rol oynayan ve yeniliklere büyük işletmelere göre daha kolay uyum sağlayan küçük ve orta ölçekli işletmeleri de etkileyerek pek çok sorunu da beraberinde getirmiştir. Küçük ve orta ölçekli işletmelerden beklenen işlevlerini yerine getirebilmesi, dünya ile bütünleşmelerinin sağlanabilmesi için öncelikle sorunların belirlenip çözüme kavuşturulması ile mümkündür. Bu çalışma, küçük ve orta ölçekli işletmelerin karşılaştıkları\karşılaşabilecekleri ihracat sorunlarının belirlenmesine yönelik olarak hazırlanmış olup, teorik ve uygulama olarak iki bölümden oluşmaktadır. İhracat yapan ya da yapmayı düşünen işletmeleri pek çok sorun beklemektedir. Bunlar; finansman, yönetim, ürün ve üretim sorunları, uluslar arası rekabet koşulları, işgücü sorunları, marka ve imaj oluşturma ve diğer sorunlardan oluşmaktadır. Araştırma için anket yöntemi kullanılmıştır. Çalışma, işletmelerin ihracatta karşılaştıkları\karşılaşabilecekleri sorunları belirlemeye yönelik olarak; finansman, pazarlama, üretim, yasal ve bürokratik sorunlarını, işletme içi ve dışı nedenlerden kaynaklanan temel sorunlarını ve ihracat yapmama nedenlerini belirlemeye yönelik, 32 sorudan oluşmaktadır. Anket, Batman ve Diyarbakır'da faaliyet gösteren toplam 40 sanayi işletmesine uygulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The trend towards the globalisation and regionalization, which have come into existence in the world, has changed the impact and the direction of competition. This situation has brought many issues together itself by affecting the small and medium scale enterprises which plays an influential role in the lack of balances between the regions, and which easily show tendency for convenience according to the big enterprises. The fact that the functions which are awaited from small and medium scale enterprises are able to be put into practice is only possible with determination of the issues and letting them to have the chance to be solved in order to make them be unified with the world. This study has been prepared towards identification of the exportation problems which small and medium scale enterprises come across\ are going to come across, and it contains two sections, such; as theoretical and practial. A lot of problems are waiting for the enterprises management, product and production problems, international competition conditions, employment affairs, brand and image creating issues and the others. For this investigation, surrey method has been used. The study consists of 32 questions about financial, marketing, production, legal and bureaucratic problems, the basic problems which stem from the reasons related with the inside and outside of the enterprise, and the reasons why the firms are not able to perform their exportations, and towards determination of the problems that the firms come across and that they are going to come across. The surrey totally comprises 40 industry enterprises, which fulfil their activities in Batman and Diyarbakır.