Turizmde niş pazarlama stratejileri ve uygulamaları
Niche marketing strategies and practice in tourism
  1. Tez No: 217568
  2. Yazar: ORHAN ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. AYPAR USLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 55
Özet
Ülkemizde ve dünyada turizm ülke ekonomilerinin gelisimine önemli katkılar saglayan bir pazardır. Turistik amaçlarla ülkemize gelen turist sayısı her geçen yıl sürekli bir artıs göstermektedir. Dünyada meydana gelen siyasi dalgalanmalar, yeni turizm merkezlerinin ortaya çıkısı, turistik ürünlerdeki çesitlilik, yeni turistik piyasaların olusumu ve tüketicilerin turizme olan yogun talepleri, ülkeler ve bölgeler arasında bir rekabet yaratmıstır. Ülkemizin rekabet piyasası oldukça kızısan bu pazardan hak ettigi payı alması için, alternatif turizm pazarları yaratması ve bunlara uygun olarak da yeni pazarlama stratejileri hazırlaması ve uygulaması geregi ortaya çıkmıstır. Bu çalısmada turizmin ve dolayısıyla ülke ekonomisinin gelismesine katkıda bulunabilecek nis turizm pazarları olarak adlandırılabilecek alternatif turizm faaliyetlerinin nasıl belirlenmesi ve bu nis pazarlara en uygun pazarlama stratejilerinin neler olabilecegi örnek bir uygulama yapılarak ortaya konmaya çalısılmıstır. Birinci bölümde pazarlama ve turizm pazarlaması kavramları ele alınıp gerekli tanımlamalar yapıldıktan sonra turizm pazarlamasının özelliklerinden, hedeflerinden, pazarlama karmasından ve pazarın nasıl bölümlendirilip nasıl hedef Pazar seçileceginden bahsedilmistir. kinci bölümde nis pazarlamanın tanımı yapılıp ne gibi özellikleri oldugu, nis pazarlama stratejilerinin uygulanabilmesi için gerekli kosulların neler oldugu ve nis pazarlamanın karlı olmasını saglayan faktörler açıklanmaya çalısılmıstır. Üçüncü bölümde nis pazarlama stratejilerinin turizmde uygulama süreci ele alınıp, turizmdeki nis pazarların neler oldugu kısaca açıklanmıstır. Dördüncü ve son bölümde uygulama çalısması olarak seçilen kemer golf&country kulübü'ne ait bilgiler verilip çalısmanın amacı, yöntemi, sınırlılıkları, bulgular ve sonuç ortaya konmustur.
Özet (Çeviri)
In our country and in the world, tourism is a market that provides considerable contributions to the developments of the economies of the countries. The number of tourists coming with touristic intentions shows an increase each year. Political fluctuations in the world, the emergence of new tourism centers, diversity of the touristic products, creation of new touristic markets and high demand to tourism by consumers have created a competition among the countries and regions. In order to get the share that our country?s competition market deserve, it is obvious that there is the need to create alternative tourism markets and suitable to that, also preparation of new marketing strategies and applications. In this study how to determine the alternative tourism activities named as niche tourism markets that contribute to the development of the country?s economy and what can be the most applicable marketing strategies to this niche markets are tried to shown with an instance practice. In the first part, the concepts of marketing and tourism marketing are handled and then tourism marketing?s features, targets, marketing combinations and how to divide the market into parts and how to choose the target Market are discussed. In the second part, the definition of niche marketing is made then, it is tried to be explained what kind of features it has, the necessary requirements for the application of niche marketing strategies and the factors that make niche marketing profitable. In the third part, the application process of niche marketing strategies in tourism are discussed and it is tried to be clarified briefly what are the niche markets in tourism. In the fourth and the last part, the information about Kemer Golf&Country that is chosen as an application study is given then, the aim, method and limitations of the study and the findings and results are introduced.