The impact of integration with European Union on transition economies
Avrupa Birliği ile bütünleşmenin geçiş ekonomileri üzerindeki etkisi
  1. Tez No: 217584
  2. Yazar: ŞAFAK ÖZBAY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NİHAL TUNCER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat (İngilizce) Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
80'lerin sonunda, Sovyet siyasi ve iktisadi düzeninin çöküşüyle beraber, Ortave Doğu Avrupa ülkelerinin pazar ekonomisine kaynaşmaları çok önemli bir konuolarak ortaya çıkmıştır. Bu çalışma Avrupa Birliği ile entegrasyon sürecinde, geçişekonomilerinin analizini sunmaktadır. Tezin başında konuyla ilgili temel stratejilerele alınmaktadır. Küreselleşme ve liberalleşmenin, eski Sovyetler Birliği ülkeleriüzerindeki etkileri incelenerek, uyum sürecinin geleceği ve büyüme oranlarınınizleyeceği yola ait tahminler yapılmaktadır. Sonuçlarımız, geçiş sürecinin BatıAvrupa ile daha yakın tarihi, kültürel ve coğrafi ilişki içinde bulunan ülkelerde dahasağlıklı devam ettiğini göstermektedir. Ancak büyüme oranını etkileyen etmenlerinçeşitliliği ve etkilerinin kolay ayırt edilememesi de, sonuç ve geleceğe yöneliktahminler incelenirken göz önünde bulundurulmalıdır. İlaveten her ülke kendi özelşartlarına sahiptir. Şüphesiz, tüm geçiş ekonomileri için geçerli tek bir yargıyavarılması mümkün değildir.
Özet (Çeviri)
In the late 80?s, with the collapse of Soviet political and economic system,integration with the market economy of Central and Eastern European countries hasappeared as a significant issue. This paper presents an analysis of the transitioneconomies in the integration to the European Union process. At the beginning, mainstrategies have been examined. Some forecasts for the future of adaptation processand the path of growth rates have been made by investigating the impact ofglobalization and liberalization on former Soviet Union countries. Our results showthat the transition process works healthier for the countries which have closerhistoric, cultural and geographic relations. Nevertheless, the variety factors effectgrowth rate and undistinguishable influences are also considerable as you study onconclusion and forecasts. In addition, each of the countries has its own specifications.Certainly, it is not possible to have one assessment valid for all transition economies