1980 sonrası Türkiye'de sosyal yardımların analizi
The analyses of social assistance in Turkey
  1. Tez No: 217585
  2. Yazar: FARUK TAŞCI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SÜLEYMAN ÖZDEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 198
Özet
Yoksulluk, hem dünyada hem de Türkiye'de 1980 sonrasında daha önemli birhâl almıştır. Bu dönemle, küreselleşme ve yeni-liberal politikalar sonucunda, muhtaçdurumda olanların sayısı artmaya devam etmiştir. Bundan dolayı, bu dönemde sosyalyardım da önemli hale gelmiştir. Bu çalışma, artan yoksulluk ve buna karşıgeliştirilen sosyal yardım politikalarının 1980 sonrası Türkiye'de nasıl bir çerçevedeele alındığını, sosyal yardımın ?kamusal/merkezî?, ?yerel?, ?sivil? ve ?özel? aktörlerietrafında analiz etmektedir
Özet (Çeviri)
Poverty has become more important in both world and Turkey after 1980.With this period, the numbers of those who stand in need of help go increasing as aresult of globalization and neo-liberal policies. Therefore, at that period socialassistance has also become considerable. This thesis analyses how growing povertyand social policies improved against poverty are approached in which frame inTurkey after 1980 with respect to actors of social assistance named as?public/central?, ?local?, ?civil?, and ?private?.