Mortgage
Mortgage
- Tez No: 217589
- Danışmanlar: PROF. DR. ESİN ERGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 305
Özet
Bu tezde, Türkiye için son yıllarda büyük önem taşıyan ve Türkiye'ninekonomik, sosyal ve endüstriyel gelişimine önemli katkıda bulunacak ?MortgageSistemi? konusu birçok yön incelenmektedir. Mortgage, özellikle gelişmiş ülkelerde200 yıllık bir geçmişe sahip bir konudur. Amerika Birleşik Devletleri ve KıtaAvrupa'sı ülkeleri mortgage kredileri ve mortgage kredilerine dayalı ikincilpiyasalarda kurumsallaşarak, uzmanlaşmıştır.Burada, mortgage konusu tanımlanmış, sistemde yer alan araçlar ve kurumlarincelenmiştir. Mortgage kredilerinin finansmanı için gelişen ikincil piyasalar vemenkul kıymet türleri incelenmektedir.Dünyada, mortgage sistemini başarıyla uygulayan ABD, Danimarka veBirleşik Krallık'ın yanısıra, sistemi kurmuş ve uygulamaya çalışan İspanya,Macaristan ve Kolombiya'daki uygulamalar ve piyasalar incelenmektedir.Macaristan ve Kolombiya'ya ekonomilerimizin ve geçmiş yıllarda yaşanan krizlersonrası iyileşme, enflasyonu düşürme ve ekonomik önlemler alma süreci gibi ortaknoktalarımız olmasından dolayı yer verilmektedir.2003 yılından itibaren konut sektöründeki gelişme, ekonomide iyileşme veistikrar, enflasyon oranının düşmesi, nominal ve reel faiz oranlarının gerilemesisonucu, Türkiye'de kurulması öngörülen mortgage sistemi ve Konut FinansmanSistemi Kanun Tasarısı Taslağı incelenmiştir. Dünyada, mortgage sistemininiikoşulları, yöntemleri, kurumları ve gelişmiş ülkelerdeki başarılı uygulamalarıışığında Türkiye koşulları ve gerçekleri incelenmektedir.Gayrimenkulün, Türk ekonomisi içindeki yeri göz önüne alındığında,mortgage sisteminin getireceği, kurumsallaşma, sektörel büyüme, istikrar, ülkeleringelişmesine ve yapılanmasına neden olacaktır. Türkiye'de mortgage sistemininuygulanması ve başarılı sonuçlar elde edilmesi için riskler, üstünlükler vekanunlarda yapılması gereken değişiklikler belirtilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, ?Mortgage System?, which will contribute to the developmentof Turkey economically, socially and industrially, is examined in many aspects.Especially, in developed countries mortgage has a history of 200 years. The UnitedStates of America, European countries have institutionalized and specialized inmortgage credits and secondary mortgage markets.Here, mortgage has been defined, the mortgage instruments and institutionshave been examined. The securities market and securitization products in order tofinance mortgage credits are discussed.The United States of America , Denmark which has one of the oldestsecondary markets and the United Kingdom have been practicing mortgage systemvery successfully. Besides the above countries, Spain, Hungary and Colombia havealso started some years before to provide mortgage credits in their country. Thepractices, laws and regulations in the experienced countries will lead Turkey on itsway to mortgage system. Because the economies, the recovery after economic crisisduring recent years and the economic measurement period are the common pointsfor Turkey, Hungary and Colombia, their mortgage systems are discussed in thethesis.As result of the recovery and statbility in the economy, decrease in theinflation rate, regression in the nominal and real interest rate since 2003, Turkey hasivstarted working on mortgage which is planned to be implemented in the country. TheDraft Law has already been prepared.In this thesis, while the conditions, institutions and procedures in othercountries are examined, the conditions and realities of Turkey are also taken intoconsideration. The necessities of Turkey in order to be successful in the system isobserved.The real estate sector has a very crucial place in Turkish economy,therefore,The mortgage system will bring institutionalism, sectoral growth, stability,development and construction to Turkey.In the thesis, the risks, advantages and the laws that should be amended inorder to achive a stable economy and mortgage system are examined.