Türkiye'de sanayi üretim endeksini etkilyen faktörler ve zaman serisi analizi
The factors that affect the industrial production index and time series analysis in Turkey
- Tez No: 217590
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. KUTLUK KAĞAN SÜMER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonometri, İstatistik, Econometrics, Statistics
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonometri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 126
Özet
Günümüzde sosyal, siyasi ve ekonomik olaylar çok hızlı bir gelişme göstermektedir. Ekonomide meydana gelen gelişmelerin günü gününe izlenebilmesi büyük önem taşımakta, bundan dolayı da üç aylık, aylık, hatta haftalık bilgilere olan ihtiyaç her geçen gün artmaktadır. Sanayi sektörünün katma değeri toplam ekonominin sadece bir parçasını oluşturmasına rağmen tarihsel olarak Sanayi Üretim Endeksi toplam üretimdeki dalgalanmaların büyük kısmını kapsamaktadır. Bu tezin amacı Türkiye'de 1980?2001 dönemi içinde Sanayi Üretimi etkileyen faktörleri tespit etmeye çalışmak ve Zaman Serisi Tahlili yapmaktır. Genelleştirilmiş En Küçük Kareler Tahmin yöntemi ve yıllık veri seti kullanılmıştır. Zaman Serisi Analizinde ise üç aylık veri seti ile çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Nowadays, the social, political and economical events are diplaying rapid devolopment. It is very important to follow the current changes developments in economy, thus the need for 3 months, even monthly information increases day by day. Although the value added of industry is only a part of the total economy, the industrial production index comprise most of the fluctuations in total pruduction. The aim of this thesis is to endeavour fort he determination the factors affecting the industrial production in Turkey durin 1980-2001 and perform time serial analysis. Annual data set and uptadet least square method is used. İn time serial analysis. Three month data set in used.