Havayolu işletmelerinin istihdama katkısı
The contribution of the airlines to the employment
  1. Tez No: 217595
  2. Yazar: SEDAT AĞRAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT MURAT
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 325
Özet
Havayolu işletmeleri belirlenen bir fiyat üzerinden müşterileri ve eşyalarını birnoktadan diğerine taşıyarak bir ulaştırma hizmeti sunar. Havayolu işletmeciliğikullandığı tüm ekipman ve tesisler sebebiyle esas olarak bir hizmet endüstrisidir vebaşarısının tek standardı yolcu memnuniyetidir. İstihdamın diğer sektörlere oranladaha büyük bir önem arz ettiği havayolu işletmeleri, değişik meslek grubundan çoksayıda insana çalışma olanağı sunarak, istihdama önemli katkılar yapmaktadırlar.Dünya'da meydana gelen serbestleşme hareketleri, havayolu işletmeciliğisektörünün gelişmesinde önemli bir dönüm noktası olarak kabul edilmektedir. 1978yılında A.B.D.'de yaşanan ?Serbestleşme Hareketi? (Deregülasyon) ile havataşımacılığı sektöründe yeni düzenlemeler ortaya çıkmış, bu düzenlemeler ile birliktehavayolu taşımacılığı sektörü yeni bir gelişim sürecine girmiştir. Bu gelişim sürecinde,devlet otoritesinin fiyatlar üzerindeki etkisinin ortadan kaldırılması fiyatlarındüşmesine sebeb olmuş ve havayolu işletmeleri arasındaki rekabet artmıştır. Havayoluişletmeleri bu ortamda ayakta kalabilmek için hem hizmet sunumunu genişletmek,hem de maliyetlerini düşürmek için işgücü ile ilgili olarak önemli yapısaldeğişikliklere gitmişler; çalışanların maaşları ve çalışma koşullarında yenidüzenlemler yapmışlar, dış kaynak kullanımı ve işbirlikleri gibi alternatif arayışlarayönelmişlerdirİşte bu tezde değişik yerli ve yabancı kaynaklar irdelenmiş, havayoluişletmelerinin dünya ve ülkemiz genelinde istihdama yaptığı katkı değişik yönlerdenele alınmış ve mevcut gelişmelerin sektör ve çalışanları üzerinde yaptığı etkilerincelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Airlines offer to its customers an opportunity of transport based on a price, bycarrying them together with their luggage from a point to the other. Airlinemanagement is esentially a service sector because of its equipment and attributesand its success has been evaluated by customer satisfaction. The employement hasa vital importance in the airline management which give a lot of job opportunitiesto a million of workers all around the word.Liberalisation is an important step in history of the airline sector. In 1978 thederegulation of the civil aviation in the USA has lead sector to a new developmentperiod. The competition in the market has increased significantly as the restrictionof the government on the ticket prices has came to an end. In this new environment,the airline companies had to make important changes in the structure of theemployment wich all aimed to decrease the percentage of labor costs and diversifyservice capabilities by signing mutual collaboration agrements with the otherairlines or getting use of outsource employment.In the thesis, I have studied from different aspects the contribution of the airlinesto the employment and have observed the impact of the conjectural developemensto the sector and its staff.