Bulgaristan ekonomisinin Ab üyeliği çerçevesinde serbest piyasa ekonomisine geçiş, özelleştirme ve girişimcilik analizleri
Analysis of privasation, enterpreneurship and transition of the Bulgarian economy within the framework of European Union membership
  1. Tez No: 217605
  2. Yazar: SEMIHA MEHMED
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SELMAN YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 151
Özet
Soğuk savaşın bitiminden sonra Doğu Avrupa ülkelerinde hızlı değişim, serbestpiyasaya geçiş ve bu gelişmelere bağlı olarak Batı'ya yönelmeler başlamıştır. Avrupaiçin jeopolitik bir önem taşımaları nedeniyle, bu ülkelerin Avrupa Birliği'ne entegrasyonsüreçleri gerçekleştirilmiştir. Diğer ülkelerde olduğu gibi, Bulgaristan'da da bu geçişoldukça sancılı olmuştur. Piyasa ekonomisine geçiş, özelleştirmenin tamamlanması vegirişimciliğin geliştirilmesi bu entegrasyon politikasının gerekleridir. Hazırlanan çalışma,Bulgaristan'ın özelleştirme ve girişimcilik ışığında serbest piyasaya geçişin ve AvrupaBirliği'ne tam üyeliğe yönelik ekonomisinin şekillendirilmesinin bir değerlendirmesiniteliğini taşımaktadır.Üç bölümden oluşan çalışmada sırasıyla serbest piyasa ekonomisi, özelleştirme vegirişimcilik teorik bilgiler verilerek açıklanmıştır. Ardından Bulgaristan ekonomisininİkinci Dünya Savaşından günümüze kadar olan süreçte ayrıntılı analizi yapılmıştır. Sonolarak da Bulgaristan'da özelleştirmede kaydedilen gelişmeler ve girişimcilikdeğerlendirilmiş ve Bulgaristan'ın Türkiye ile ekonomik ilişkilerine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
After the Cold War ended, a fast change, a change over to the market economyand as a result of these a turn towards the west began in Eastern European countries.Due to their geopolitical importance, their integration processes to the European Unionhave been achieved. This transition period in Bulgaria, as in other East Europeancountries, has been quite painful. The change over to the market economy, completingthe privatization, and improving the entrepreneurship are the necessities of thisintegration policy. This work evaluating the Bulgarian change over to the marketeconomy in the light of privatization and entrepreneurship, and it?s shaping way ofeconomy on the way to the full membership of the European Union.In this work, consisting three parts, respectively free market economy, privatizationand entrepreneurship are explained in the theoretical manner. Following, the analysisof the Bulgarian economy from the World War II until now has been given. Finally, theimprovements achieved in privatization and entrepreneurship are evaluated and theeconomical relationships between Bulgaria and Turkey are dealt