Avrupa Birliği komşuluk politikası'nın gelişiminde enerji faktörü
Energy factor at EU's neighbourhood policy's development
  1. Tez No: 220116
  2. Yazar: HİKMET MELİS KOBAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN AYAYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 73
Özet
Günümüzde ekonominin temel yapı taşını enerji kaynakları oluşturmaktadır. Enerji kaynakları içinde vazgeçilmez olan petrol kadar doğalgazın da önemi gün geçtikçe artmaktadır. Bugün Avrupa Birliği dünya enerji ithalatında ilk sırayı almaktadır. Birliğin genişlemesiyle birlikte bugün toplam enerji tüketiminin yüzde 50'sini ithalatla karşılayan Avrupa Birliği, önümüzdeki 20-30 yıl içinde enerji tüketiminin yüzde 70'i için ithalata bağımlı hale gelecektir.Avrupa Birliği coğrafyası bugün Akdeniz, Atlas Okyanusu, Kuzey Doğu'da Asya sınırlarına dayanmıştır. Romanya ve Bulgaristan'ın üyeliği ile birlikte ?Avrupa? olarak tanımlanan coğrafi sınırları tamamlamak adına önemli bir adım atılmıştır. Avrupa Birliği, politikaları gereğince, Birliğin sınırları dışındaki birçok ülke ile ilişkiler yürütmektedir. İlişkilerin konusu, kapsamı ya da coğrafi konumlarına göre sınıflandırılan ülke ve/veya ülke grupları ile işbirliği mevcut politikalar çerçevesinde geliştirilmektedir. Genişleme ile karşılaşılacak zorlukları ve fırsatları değerlendirmek amacı ile bir politika yaratma gerekliliği ortaya çıkmıştır. Bu amaçla 2003 yılında ?Avrupa Komşuluk Politikası?nın temelleri atılmıştır.Bu politika kapsamında, Avrupa Birliği'nin deniz aşırı sınırlarındaki, çoğunluğu birer alternatif enerji kaynağı olan Kuzey Afrika ve Arap Yarımadası ülkelerinin Avrupa Komşuluk Politikası'nın baş aktörleri olması; Avrupa Birliği ile komşu Balkan Yarımadası ülkelerinin, İsviçre, İzlanda ve 1985'de AB üyeliğinden ayrılan Grönland gibi ülkelerin bu strateji çerçevesinde değerlendirilmemesi gibi faktörler göz önüne alındığında, söz konusu politikanın bir strateji çerçevesinde oluştuğu ve coğrafi sınırların kriter alınmadığı izlenimi oluşmaktadır.
Özet (Çeviri)
At the present time, energy resources are the corner stones of economies. In the enery resources, the importance of gas has been increasing as the indispensible resource oil by the day. Today European Union is in the front rank of world energy import. With the enlargement of EU that supplies %50 of its total consumption by imports, will have become dependent to imports for %70 of its total consumption within 20-30 years.Today, the geography of the European Union leans to the Mediterranean Sea, Atlantic Ocean and the boundaries of Asia in North East. With the membership of Romania and Bulgaria, an important step has been taken in terms of determining the boundaries of ?Europe?. In accordance with its policies, the European Union keeps up the relationships with many other countries which are out of the boundaries of the union. The matter and the scope of these relations are developed within the framework of the present policies. The need of creating a policy has come into being in order to evaluate the potential difficulties and the opportunities in development. For this reason, the foundations of ?European Neighbourhood Policy?were laid in 2003.In this context, The European Union?s oversea border countries, most of which are Northern Africa and Arabian Peninsula countries that are alternetive energy sources, are the main figures of ?European Neighbourhood Policy? and Balkan States which are neighbours to the European Union like Iceland, Switzerland and Greenland that left the European Union in 1985 are not been evaluated within the frame of that strategy. If these factors are taken into consideration, it can be inferred that the policy mentioned above has been formed with a strategy and the geographical boundaries have not been taken as criteria.