Sebebi gösterilmeyen borç tanıması (mücerret borç ikrarı)bk. mad. 17
Debt recognition without demonstrating the reason
- Tez No: 217611
- Danışmanlar: PROF. DR. SERMET AKMAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
Hukuki sebebi açıklanmadan borçlunun alacaklıya karşı borcunun varlığınıtanıması yoluyla kurulmuş sözleşme ilişkileri, Roma Hukuku' ndan günümüze değinvarlığını sürdürmektedir. Alacaklı ve borçlu arasında çıkan uyuşmazlıklarda özelliklealacaklıya sağladığı ispat kolaylığı, bunun yanında tanıma alacağının devri açısındantaşıdığı rahatlık ve güvenlik, BK. mad 17' de hüküm altına alınmış sebebigösterilmeyen borç tanımasının bugün hala tercih edilmesinin en önemligerekçeleridir. Doktora tezi olarak ortaya konulan bu çalışmada, sebebigösterilmeyen borç tanıması kavramı gerek tarihi gelişimi gerek taşıdığı temelözellikler açısından ayrıntı ile incelenmiş, oldukça tartışmalı olan hukuki niteliğiaçıklığa kavuşturulmaya çalışılmıştır. Bundan başka sebebi gösterilmeyen borçtanımasının doğurduğu hukuki sonuçlar, temel borç ilişkisi karşısındaki konumu,benzer kavramlarla karşılaştırılması ve sebepsiz zenginleşme hükümleri karşısındataşıdığı özellikler de dikkate alınarak aydınlatılmıştır. Sebebi gösterilmeyen borçtanıması kavramı yeri geldikçe aynı hukuki niteliği taşıyan bir kambiyo senedi olanbono ile de karşılaştırılmıştır. Bu bilgiler ışığında, sebebi gösterilmeyen borçtanıması kavramı aydınlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The contractual relations established by way of the recognition of the debtof the debtor against the creditor that its legal reason without being disclosed hascontinued its existence from Rome Law until today. Particularly easiness ofprovability that it provides to creditor in the disputes those are arisen betweencreditor and debtor as well as the convenience and reliability from the point of viewof the transfer of recognized credit are the most important reasons of debt recognitionwithout demonstrating reason that is taken under provision in article 17 of Code ofObligations. In this study which is put forth as the dissertation thesis, debtrecognition without demonstrating the reason are examined in details from the pointsof views of both historical development and the basic specifications that it carries, itis tried to be brought the legal specifications those are considerably controversial intolight. Furthermore the legal results are enlightened those debt recognition withoutivdemonstrating the reason causes to be arisen are enlightened by taking intoconsideration its position against basic debt relation, its comparison with similarconcepts and also the specifications those it carries against unjust enrichmentprovisions-. The concept of debt recognition without demonstrating the reason is alsocompared with bond which is a negotiable instrument that carries the same legalspecification when the place comes. Debt recognition without demonstrating thereason is tried to be enlightened under the light of this information.