Çalışanların motivastonunda adalet algısı iş doyumu ilişkisi
The perception of justice and satisfaction relationship in workers motivation
  1. Tez No: 217666
  2. Yazar: BARIŞ PULUR
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MÜRŞİDE ÖZGELDİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 119
Özet
Motivasyonun yönetim düsüncesi ve uygulamaları içerisinde önemli bir rolü vardır. Basarılı bir yönetici, çalısanları motive ederek temenni edilen sonuçlara zamanında ve bu is için ayrılan kaynaklara ulasan yöneticidir. Yöneticinin basarılı olması için motivasyon sarttır. Motivasyon için ise çalısanın is doyumuna ulasması gerekir. s doyumu diye bahsedilen konu öyle basit anlasılır, kolay çözülebilir bir sey degildir. s doyumu çalısanlar için ne kadar önemli ise bir sirket için de o kadar önemli olmalıdır. s doyumunu saglarken en büyük görev yöneticilere düsmektedir. Parayla satın alınamayacak seyler de vermelidirler çalısanlara. Biz buna adalet algısı diyoruz. Bu çalısmada, adalet algısına sahip, yani yönetilen çalısanın, is doyumu incelenmistir. Yöneticisinin adil olduguna inanan is gören, beklediginin karsılıgını almıs olacaktır. Beklentisi ile beklediginin üzerinde aldıgı her karsılık onun is doyumunu ve dolayısıyla performansını arttıracaktır. Bu tez, dört bölümden olusmustur. Birinci bölümde çalısanların motivasyonu ve adalet algısı ile ilgili temel kavramlar, ikinci bölümde is doyumu ve etki eden faktörler ayrıntılı olarak açıklanmıstır. Üçüncü bölümde, arastırmanın amacı ve önemi ,uygulanan kapsam ve yöntem açıklanmıstır. Daha sonra arastırmada elde edilen bilgi ve bulgular irdelenmistir. Uygulanan anket formundan elde edilen bulgular istatistiksel olarak tablolara ve grafiklere dökülüp is tatmini ve adalet algılarıyla ilgili korelasyon analizleri yapılmıs ve degerlendirilmistir.. Dördüncü bölümde ise, çalısmadan elde edilen sonuç ve öneriler ortaya konmustur. Arastırma sonuçlarına göre; çalısanlar, yöneticileri tarafından adil ödüllendirildiklerinde, yöneticiler aldıkları kararları tutarlı, adil ve fark gözetmeden uyguladıkları taktirde is doyumu saglanacagı ve motivasyonun artacagı görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Motvation has a important role in the management consepts aplications. A manager who is succesful reaches results that wanted on time. t is reguired for managers who want to be succesful. The subject we called job satisfaction is not a easy. Job satisfaction is important for workers, also it should be important for firms. Main duty is for managers supplying the job satisfaction. The managers should give to workers things addtional. We call this justice perception. n this study, job satisfaction of a worker who has perception of justice, meanly who is fairly managed by his manager has been examined. A worker who believes that his manager is fair, will have got the answer to his expectation. His expectation and any answer that he will get below his expectation will increase his job satisfaction and cosequnetly his performance. The thesis consist of four parts. In the first part, the main concepts related to workers, motivation and their perception of justice are explained, in the second part job satisfaction and factors which effect job satisfaction are explained in detail. In the third part the aim of the study, the importance of the syudy and the applied extent and the method are explained. Afterwards, the infornation and the findings obtained from the study are examined. The finding of questionnaire formsa re tabled statistically into graphics and charts and then correlation analysis between job satisfaction and justice perception is made and then evaluated. In the fourth part, the results of the study and suggestions are introduced. According to the research results; when the workers are fairly awarded by their managers and when the decisions of managers are applied fairly, consistntly and without observing any differnces, satisfactions will be obtained and the degree of motivation will increase.