Zihinsel engelli çocuklarda müzik dinlemenin öğrenme üzerindeki etkisi
Effects of music on learning for children who had a moderate mental retardation
  1. Tez No: 217692
  2. Yazar: GÜRCAN KURT
  3. Danışmanlar: DR. BÜLENT MADİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Müzik, Psikoloji, Education and Training, Music, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
Bu arastırmada, dört ile altı yas arasında orta zeka geriliği olan çocukların öğrenmesinde, müzik faaliyetinin etkisi saptanmaya çalısılmıstır. Denekler; deney ve kontrol grubu olarak, rastgele bir biçimde iki gruba ayrılmıstır. Her iki gruptaki deneklerin, bilgisayar programı üzerinden verilen görevi tamamlamaları istenmistir. Arastırmadaki hata oranını en aza indirmek için, uygulama; laboratuar ortamı hazırlanarak, bilgisayar ile yapılmıstır. Arastırmanın bağımsız değiskeni olan ?müzik dinlemenin?; bağımlı değiskeni olan ?uygulamadaki basarı? üzerindeki etkisi arastırılmıstır. Arastırmaya katılan denekler; ?stanbul ?l'inde bulunan üç ayrı özel eğitim merkezine devam eden ve orta zeka geriliği olan çocuklardan rastgele seçilmistir. Bu çocukların yas aralığı, arastırmanın amacına uygun olarak; dört ile altı yas, toplam denek sayısı; 32'dir (16 Kız, 16 Erkek). Denekler, her iki gruba rastgele dağıtılmıstır. Her iki gruba, bir hafta aralıklarla 30 dakikalık bir bilgisayar uygulaması verilmis (Toplam: Dört hafta), deney grubuna; bilgisayar uygulaması öncesinde, bes dakika boyunca müzik dinletilmistir. Arastırma öncesinde ve sonrasında, çocukların gelisimindeki olası farklılığı incelemek için Denver II Gelisim Tarama Testi kullanılmıstır. Arastırma sonunda yapılan istatiksel analizlere göre; iki grup açısından basarı ve isabet oranı değiskenine göre bir fark bulunamamıs, motor becerilerinde anlamlı bir değisiklik görülmemistir.
Özet (Çeviri)
This project aims to observe and investigate the effects of natural sounds and music on learning for subjects who were between four to six years old and had a moderate mental redardation. The sample in this project were divided randomly into two groups which were called; ?controlled group? and ?experimental group? and all subjects were asked to complete a task in a laboratory which was controlled by a computer to minimize error. The non-dependent variable were ?listen to music? and the dependent variable were ?success on the given task?. The aim of this project were to investigate the effect of music for achievement on the task. All subjects were choosen randomly by the experimenter. Subjects were 32 students at three different special needs school in ?stanbul and all subjects still attending those school ranging in four to six years of age. 16 subjects were male and 16 subjects were female. All subjects were equal scale on the IQ test. The experiment has lasted 4 weeks and a session lasted 30 to 35 minutes. In each session all ?experimental group? subjects had to listen music for five minutes and had 30 minutes to complete the task. Experimeter had used ?Denver II Prescreening Developmental Questionnaire? at the very begining and at the very end of four week period no questionaire were used between. According the findings there were no difference between the two groups, and there were no improvement in their motor skills.