9.10.11 Yaşındaki Çocukların Zihinsel Gelişim ve Benlik Saygısına Ailenin Sosyo-Ekonomik Düzeyinin Etkisi
The social-economic level of the nine,ten,eleven year-old children's families how to effect their mental improvement and self respect
  1. Tez No: 217699
  2. Yazar: ŞÜKRAN KILIÇ DURAN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MÜCELLA ULUĞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Maltepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji, İnsan Bilimleri ve Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 125
Özet
Bu araştırmada 9. 10. 11 yaşındaki çocukların zihinsel gelişimleri ve benlik saygılarına ailelerin sosyo-ekonomik düzeylerinin etkisi araştırılmıştır. Bu amaçla ilişkisel tarama modeline uygun olarak hazırlanan araştırmanın evrenini İstanbul ili Anadolu yakasında bulunan Milli Eğitim Bakanlığı' na bağlı resmi ve özel ilköğretim kurumlarına devam eden çocuklar oluşturmaktadır. Örneklem gurubunu ise Kartal ilçesinden alt, orta ve üst sosyo-ekonomik düzeyi temsil eden 4 devlet, 2 özel okuldan seçilen 9. 10. 11 yaşındaki 216 öğrenci oluşturmaktadır. Araştırma kapsamında veri toplamak amacıyla; araştırmacı tarafından hazırlanan ?Kişisel Bilgi Formu?, ? çocukların benlik saygı düzeylerini ölçmek için ?Piers Haris Çocuklar İçin Öz Kavramı Ölçeği?, zihinsel gelişim düzeylerini ölçebilmek amacıyla da ?Cattell Zeka Testi A Formu? uygulanmıştır. Elde edilen verilerin istatistiksel analizleri SPSS for Windows 13.00 versiyonu kullanılarak yapılmıştır. Araştırmada veri türlerine göre; tamamlayıcı istatistiksel yöntemlerin (ortalama, standart sapma) yanı sıra niceliksel verilerden, ikili gruplarda benzerliklerin araştırılmasında Pearson Korelasyon testi yöntemi kullanılmıştır. Niteliksel değişkenler de Ki- kare testi ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Within this research is analyzed that the social-economic level of the nine,ten,eleven year-old children?s families how to effect their mental improvement and self respect. For this purpose, the children attending goverment and private primary education schools which are depended Ministry of National Education where is located at Anatolia side of İstanbul province form the universe of this research to be prepared in accordance with the model of the relational scanning. Sample group consists of the nine,ten,eleven year-old children, a total of 216 students, representing lower ,moderate and upper social-economic level in Kartal Distict and they are selected from four state and two private schools. In the scope of the research, , ?Personal Info Form? prepared by the researcher for gathering data, ?Piers Haris? Self Concept Scale for children? and ?Form A of Cattell?s Intelligence Test? are respectively applied for measuring the personality of and mental improvement level of the children. The statistical analysis of the gathering data is done by using SPSS for Windows version 13.00. As the type of data in the research; in addition to the complementary statistical methods (mean, standart deviation), Pearson Correlation Test method is used for comparing with the groups having two parts by using quantitative data. The qualitative variables are also compared with applying Ki Square Test.