Tıbbi araştırmalardan kaynaklanan ceza sorumluluğu
Penal responsibility in medical researches
- Tez No: 217733
- Danışmanlar: PROF.DR. KÖKSAL BAYRAKTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Tıbbi arastırmalar tıbbın gelismesi ve insan sağlığının korunması için zorunluluk tasımaktadır. Ancak tıbbi arastırmaların insanlar üzerinde sınırsız bir sekilde uygulanması da insan yasamını, sağlığını ve onurunu büyük ölçüde ihlal edebilecektir. Dolayısıyla insan varlığının korunması için öncelikle tıbbi arastırmalar esnasında uyulacak birtakım etik ilkeler tespit olunmus daha sonra bu ilkeler hukuk kurallarına dönüsmüstür. Günümüzde bağlayıcılığı olan uluslararası sözlesmelerin de bu konuyu düzenledikleri görülmektedir. Türkiye açısından önemli olan sözlesme ise, Avrupa Konseyi ?nsan Hakları ve Biyotıp Sözlesmesi'dir. Ülkemizin de taraf olduğu bu Sözlesme tıbbi arastırmalara iliskin genel esasları belirlemektedir. Bununla beraber 5237 sayılı Türk Ceza Kanunu'na da tıbbi arastırmaları düzenleyen bir madde getirilmistir. Bu madde çağdas bir nitelikte olmakla birlikte yanlıslıkları ve eksiklikleri de mevcuttur. Hukukumuzun Avrupa Konseyi ?nsan Hakları ve Biyotıp Sözlesmesi ile uyumlu hale getirilmesi ve eksikliklerin giderilmesi gerekmektedir. Anahtar kelimeler : Tıbbi arastırma, insan onuru, TCK m. 90
Özet (Çeviri)
Medical researches are very important for the cure of sickness and for the development of medecine. But medical researches have to respect some rules of ethics in order to protect human life and human dignitiy. Actually these principles of ethic, are transformed into rules of the law. The Convention on Human Rights and Biomedecine is one of the most important treaties which arrange medical researches. In Turkish law also, a new norm is adopted concerning medical researhes. According to international principles of ethics and to the convention on human rights and biomedecine, the new turkish penal code determined the conditions of medical research. However, the article which determine the conditions of medical researches has some deficiencies. So, there must be an harmonisation between Turkish Penal Code and the said Convention to ensure an efficent protection. Keywords : Medical researches, Convention on Human Rights and Biomedecine, Human Dignitiy, Turkish Penal Code