İş ilişkisinde biyoetik ve hukuki sorunlar
Bioethics in labour relation and legal issues
  1. Tez No: 217732
  2. Yazar: ÖZLEYİŞ YAŞAM YAZICI
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MURAT ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 211
Özet
Bu çalısmanın amacı, is iliskisinde ortaya çıkan hukuki sorunların biyoetik açıdan incelenmesidir. Yaklasık kırk yıl önce dogan biyoetik disiplini, modern tıbbın önümüze koydugu etik ve ahlaki ikilemleri çözümlemeye çalısmaktadır. Biyoetigin temeli esasen tıp etigine dayanmakla birlikte, biyoetik yaklasımlar son zamanlarda özellikle hukukun ilgi alanı ile örtüsen meselelerde çözüm üretmeyi amaçlamaktadır. Kisiler Hukuku, Aile Hukuku, is Hukuku veya Sosyal Güvenlik Hukuku'nda olusabilecek çesitli problemler biyoetik çalısma sahasına girebilecek niteliktedir. Biyoteknolojik gelismelerin her geçen gün hızlanması, bireyin kisiligine ve özel hayatına yönelik çok farklı ihlalleri ortaya çıkartmaktadır. Örnegin isyerinde, isçinin saglıgına iliskin kisisel verilerinin ögrenilmek istenmesi ve bu amaca ulasmak maksadıyla çesitli testler yapılması hukuka aykırı bir uygulama niteliginde olabilir. Bu gibi sorunların giderilmesi için, biyoetik alanı ile İş Hukuku alanının çözümlemeye çalıstıgı ortak sorunlar tespit edilmelidir. Bu nedenden ötürü, çalısmamızda is iliskisindeki genetik, HIV, alkol ve uyusturucu testlerinin dogurdugu hukuki sonuçlar irdelenmistir. Anahtar kelimeler : İş iliskisi, Biyoetik, Genetik, HIV, Uyusturucu.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the legal problems that arise in labour relations from the viewpoint of bioethics. The discipline of bioethics tries to resolve the ethical and moral dilemmas presented to us by modern medicine. While the foundation of bioethics actually focus on the ethics of medicine, the bioethical approaches are trying to resolve problems that coincide with the sphere of the law. Various problems within Personal Law, Family Law, Labour Law, or Social Security Law are of a nature that are also encompassed within the boundaries of bioethics. The constant advance of the biotechnologies point to various violations that may infringe upon an individual's personality and private life. For example, the wish to learn the personal data regarding the employee's health and to conduct certain tests to reach this objective may constitute an unlawful practice. In order to resolve such issues, the common problems that both bioethics and labour law are trying to resolve must be clearly defined. As a result, this study considers the legal consequences of the tests on genetics, HIV, alcohol and drugs conducted within labour relations. Keywords : Labour Relation, Bioethics, Genetic, HIV, Drugs.