Anonim ortaklıklarda pay sahibinin kar payı hakkının sınırlandırılması
The restriction of the right of the dividend of shareholders in joint stock companies
  1. Tez No: 217755
  2. Yazar: ÖZ SEÇER
  3. Danışmanlar: PROF.DR. HAMDİ YASAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Anonim ortaklıkların belirli bir ekonomik faaliyet sonucunda kazanç sağlaması ve bunu pay sahiplerine dağıtması, çözülmesi gerekli bir takım sorunların da doğmasına yol açabilmektedir. Anonim ortaklıklarda farklı menfaatlere sahip sermaye grupları bulunmakta, bunlar arasındaki menfaat dengelerinin sağlanması gerekmektedir. Ortaklık paylarının büyük bir kısmını elinde bulunduran ve çoğunluk adı verilen pay sahipleri, ortaklık yönetiminde etkin iken, bunların karşısında azınlık adı verilen ve sadece ortaklığın getirdiği kazançla ilgilenen bir grup yer almaktadır. Çoğunluk etkisiyle kârın dağıtılmayıp anonim ortaklık bünyesinde bırakılması veya kâra ana sözleşme hükümleriyle pay sahipleri dışındaki üçüncü kişilerin de katılımın sağlanması, azınlık pay sahiplerinin kâr payı haklarının sınırlandırılmasına yol açacaktır. Çalışmamızın konusunu anonim ortaklıklarda pay sahiplerinin kâr payı haklarının sınırlandırılması oluşturma
Özet (Çeviri)
The realisation of benefit by the joint stock companies at the end of a certain economic activity and the distribution of this benefit to shareholders may cause certain problems. There are different groups of interests in joint stock companies, and the balance between these groupes must be assured. The shareholders who hold the majority of the company shares are actifs in the joint stock company administration altough the minor part of the shareholders basic and only concern is the distribution of the profit by the joint stock company. The non distribution and preservation of the benefit by the joint stock company due to influence of the majority of the shareholders and the participiation of the other persons to the distribution of the benefit cause the restriction of the right of the dividend of the minority of the shareholders. Keywords :Joint Stock Company, Benefit, Restriction.