İşçinin performansı sebebiyle iş sözleşmesinin feshi
The annulment of the contract because of the performance of the worker
- Tez No: 217756
- Danışmanlar: DOÇ.DR. E. MURAT ENGİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Galatasaray Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Bu çalısmanın amacı isçinin performansı sebebiyle gerçeklestirilecek fesih islemleri hakkında bilgi vermek ve konu ile uygulamada karsılasılan problemlere yardımcı olabilmektir. Uygulamada ve birçok Yargıtay kararında performans ve verim kavramları bir arada kullanılmaktadır.işçinin performansı is görme borcunu yerine getirirken ortaya koydugu emeginin kalitesi ile ilgilidir. Bu nedenle isçinin performansını, is görme borcunun nasıl ifa edilecegini somutlastıran özen borcu ile beraber degerlendirmek ve is görme borcunun sonucuna yönelik sayısal bir degeri olan verim kavramı ile karıstırmamak gerekir. isçinin performansının beklenenden düsük olması kural olarak isçinin yetersizliginden kaynaklanan ve isçinin is görme borcunu gerektigi sekilde ifa etmesini engelleyen geçerli bir fesih nedenidir. Yetersizlik hallerinde isçinin sorumlulugu aranmaz. Esas olan isçinin objektif durumudur. isçi, is görme borcunun kötü ifasına neden olan bu durumuna kendi istegiyle sebep olmamaktadır. Dolayısı ile isçinin emeklilik yasına gelmesi dısında kalan tüm geçerli fesih sebepleri isçinin performansıyla ilgilidir ve yetersizlik hali isçinin performansına baglı olarak gelisir. Anahtar kelimeler : Performans, Yeterlilik, Kötü ifa, Fesih
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to give information concerning the annulment?s process which will be realized because of the performance of the worker and to help to the problems met during the application. The concepts of performance and productivity are used together in practice and in many resolutions of the Supreme Court. The performance of the worker is related with the quality of the labour that he has presented while executing the working obligation. Therefore, it is necessary to evaluate the performance of the worker together with the obligation of care which renders concrete how the working obligation will be executed and it is not necessary to mix the concept of productivity having a numerical value directed towards to the result of the working obligation. As the rule, the low performance of the worker which is different than expected one is the reason of annulment which rises from the insufficiency of the worker and which hinder the worker to execute his working obligation properly .In case of insufficiency the responsibility of the worker is not required. The essential is the objective situation of the worker. The worker is not causing this situation voluntary which causes the badly execution of the working obligation. Therefore, all the annulments reasons except the arrival of the worker to the age of retirement are in relation with the performance of the worker and the situation of insufficiency is developing in accordance with the performance of the worker. Keywords : Performance, Sufficiency, Badly Execution, Annulment