World Bank's changing approach to poverty from a neoliberal to third way approach: The case of Turkey
Dünya Bankası'nın değişen yoksulluk yaklaşımı neoliberal yaklaşımdan üçüncü yol yaklaşımına: Türkiye örneği
  1. Tez No: 217782
  2. Yazar: EMİNE BADEMCİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SİBEL KALAYCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Bölümü
  12. Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 163
Özet
Bu çalışmanın amacı Dünya Bankası'nın yoksulluk yaklaşımının 1990 yılından bu yana geçirdiği değişimi anlamak ve açıklamaktır. Bir kalkınma kuruluşu olarak kurulan ve kalkınma topluluğunun başlıca mensuplarından olan Dünya Bankası, özellikle 1990'ların ikinci yarısından beri neredeyse bir yoksulluğu azaltma kuruluşuna dönüşmektedir. Bu değişim, Banka'nın yoksulluk yaklaşımını kendi amaçları doğrultusunda ve daha geniş sosyal, ekonomik ve siyasal alanlarda olup bitenler çerçevesinde şekillendirdiği bir sürecin yansımasıdır. Belli bir dereceye kadar şekillendiren ve şekillendirilen bir özne olarak Banka da bu daha geniş alanların bir parçasıdır. Sonuç olarak, Bankanın yaklaşımında dikkate değer bir değişim gözlenmektedir ve bu değişim süreci, bu çalışmada süreklilik içinde kopuş olarak nitelenebilecek iki alt-periyoda ayrılarak incelenmektedir. Aşağı yukarı 1990 ve 1997 arasındaki ilk periyot Banka'nın yoksulluğu esasen uygulandıkları ülkelerdeki yapısal uyum programlarının tamamlayıcı bir unsuru olarak gören neoliberal yoksulluk yaklaşımıyla tanımlanmaktadır. Öte yandan, 1997'den bu yana devam eden ikinci periyot, sosyal dışlanma olarak tanımladığı yoksulluğu yenilenen hegemonya projesinin vazgeçilmez, merkezi bir unsuru olarak gören Üçüncü Yol yaklaşımıyla tanımlanmaktadır. Bu çalışmada, Banka'nın yaklaşımındaki bu süreklilik içindeki kopuşların izi Türkiye'ye yansımaları üzerinden sürülmektedir; bu da Banka'nın Türkiye'de yoksulluk hakkındaki belgelerinin yakın bir okuması vasıtasıyla yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study aims to understand and explain World Bank?s changing approach to poverty since 1990. Established as a development institution and as one of the leading members of development community, the World Bank has nearly turned out to be a poverty alleviation institution especially from late 1990s on. This change is a reflection of a process in which the Bank shapes its approach to poverty not only in accordance with its own goals but also in the framework of what happens in wider social, economic and political spheres of which the Bank is a part as a subject that both shapes and is shaped by them to a certain extent. Consequently, a remarkable change is observed in the Bank?s approach, and this process of change is investigated in this study in two sub-periods that are characterized by ruptures in continuity. The first period more or less between 1990 and 1997 is characterized by the Bank?s neoliberal approach to poverty, which mainly assumes poverty as a complementary element of structural adjustment programs in countries they are implemented. The second period from 1997 up to present is characterized, on the other hand, by a ?third way? approach to poverty which mainly assumes poverty-as-social-exclusion as an indispensable central element of a renewed hegemonic project. In this study, the traces of these ruptures and the continuity in the Bank?s approach are followed through their reflections on Turkey by making a close reading of the Bank?s documents about poverty in Turkey.