Elbirliği mülkiyeti ile kollektif ve komandit şirket hisselerinin haczi ve paraya çevrilmesi
Execution of collective property and partnership companies shares
- Tez No: 217848
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVHİS DEREN YILDIRIM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Cebri icra hukuku'nun amacı, takibin taraflarının menfaatleri en üst düzeydekorunarak alacaklının alacağını borçlunun haczedilebilir malvarlıklarındankarşılamasıdır. Borçlunun malvarlığının konusunu oluşturan mal ve hakların sadeceborçlunun mülkiyetinde olması ile borçlunun malvarlığının konusunu oluşturan malve hakların üçüncü kişilerle birlikte borçlunun da mülkiyetinde olması halinde, bumal ve hakların haczi ve paraya çevrilmesi yönlerinden önemli farklılıklar vardır.Borçlunun elbirliği mülkiyetindeki mal ve haklarının haczinde, bu cebri icraprosedüründen üçüncü şahısların haklarının ve menfaatlerinin etkilenmemesidüşünülemez.Türk Hukuku'nda kollektif ve komandit şirketler elbirliği mülkiyetine tabiolmamakla birlikte, Alman ve İsviçre Hukukları'nda kollektif ve komandit şirketlerelbirliği mülkiyeti rejimine tabi olduklarından ve bu şirket türlerinin hisselerinincebri icrasında, elbirliği mülkiyeti ortaklığı ile önemli ölçüde benzerliklerbulunduğu için tezin kapsamında bu şirket türleri de yer almıştır.Borçlunun elbirliği mülkiyetindeki mal ve haklarının haczi ve parayaçevrilmesine ilişkin hususların değerlendirilebilmesi için öncelikle elbirliğimülkiyetinin hukuki niteliği önemlidir. Ayrıca, elbirliği mülkiyetinin taraf ehliyetide olmadığından, cebri icra takibinde bu ortaklığın temsil edilmesi sorunukarşımıza çıkabilir.Elbirliği mülkiyetine konu borçlu hissesinin haczi ve paraya çevrilmesindeİcra ve İflas Kanunu'nun hükümleri kadar maddi hukukun hükümleri de çok ciddiönem taşımaktadır.
Özet (Çeviri)
The purpose of the execution law is to collect the creditor? credit from thedebtor? transferable property by means of protecting parties legitimate interest.There is a difference from the point of execution law procedure whether the debtor?property self his own property or not. If the debtor? has property and his propertyshared with a third party, in case of any execution from the creditor against thedebtors shared property with third party, in such case, third parties rights shall bedefinitely affected from execution.Partnership companies do not based on collective property according toTurkish law, due to the fact that they are legal personality. Nevertheless, in Swissand German law partnership companies? property regime is collective property andthey do not have legal personalities. Therefore, these companies have placed in thecontent of the subject.In order to evaluate the execution procedure of the debtor? collectiveproperty, the legal aspects of collective property is important. In addition to this,since, this collective property has not legal entity, thus the problem ofrepresentation for collective property might be arising.In the execution procedure of collective property, it is important substantivelaw provisions as well as execution and bankruptcy law provisions.