Klasik gitar etütlerinde klasik dönem ve 20. yüzyıl müziği etkilerinin incelenmesi: Fernando Sor ve Heitor Villa-Lobos örneği
Examining the influences of the classical period and 20th-century music in classical guitar etudes: The case of Fernando Sor and Heitor Villa-Lobos
  1. Tez No: 1020246
  2. Yazar: ERCAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURAN SAĞER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sanat ve Tasarım Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Müzik ve Sahne Sanatları Bilim Dalı
Özet
Etütler icracıyı teknik veya müzikal bir konuda geliştirmeyi hedefleyen kısa çalışma parçalarıdır. Etütler yazıldıkları dönemin estetik anlayışını ve stil özelliklerini icracıya aktaran önemli araçlardır. Bu sebeple her etüt, bestecisinin ve ait olduğu dönemin karakteristik özelliklerini yansıtan bir ayna niteliği taşır. İcracı, bir etüdü çalışırken yalnızca teknik bir problemi çözmekle kalmaz; aynı zamanda o dönemin armonik yapısını, form anlayışını ve ifade biçimlerini de deneyimleme fırsatı bulur. Bu çalışmada Klasik dönem ve 20. Yüzyıl müziğinin klasik gitar etütlerine etkisi eşlik figürleri ve armonik analiz bakımından araştırılmıştır. Bu kapsamda Fernando Sor' un 24 etütten oluşan Opus 31 numaralı seti ve Heitor Villa-Lobos' un On iki etüdü örnek olarak ele alınmıştır. Seçilen etütler, yazılı müzik materyali (nota) üzerinden incelenmiştir. İnceleme sürecinde, etütlerin özgün notaları esas alınmış ve analiz edilebilirlik açısından uygun olan bölümler dikkate alınmıştır. Ayrıca, araştırmanın kuramsal altyapısını oluşturmak amacıyla ilgili literatür taranmış; müzik tarihi, klasik gitar tarihi, gitar eğitimi, armoni ve eşlik figürlerine ilişkin kitaplar ve akademik çalışmalar incelenmiştir. Elde edilen bulguların, Fernando Sor ve Heitor Villa-Lobos etütlerinde bestecilerin ait oldukları dönemlerin estetik, armonik ve stilistik özelliklerinden izler taşıdığını ortaya koyarak klasik gitar literatürüne ve eğitimine katkı sağladığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Etudes are short study pieces aimed at developing the performer in a technical or musical aspect. They are important tools that convey the aesthetic understanding and stylistic characteristics of the period in which they were written to the performer. Therefore, each etude serves as a mirror reflecting the characteristic features of its composer and the period to which it belongs. While studying an etude, the performer not only solves a technical problem but also has the opportunity to experience the harmonic structure, formal understanding, and modes of expression of that period. In this study, the influence of Classical Period and 20th-century music on classical guitar etudes was investigated in terms of accompaniment figures and harmonic analysis. Within this scope, Fernando Sor's Opus 31 set consisting of 24 etudes and Heitor Villa-Lobos's Twelve Etudes were selected as examples. The selected etudes were examined through written musical material (scores). During the examination process, the original scores of the etudes were taken as the basis, and sections suitable for analysis were considered. In addition, in order to establish the theoretical framework of the research, relevant literature was reviewed; books, articles, and academic studies related to music history, classical guitar history, guitar education, harmony, and accompaniment figures were examined. The findings obtained revealed that the etudes of Fernando Sor and Heitor Villa-Lobos bear traces of the aesthetic, harmonic, and stylistic characteristics of the periods to which the composers belonged, and it was concluded that these findings contribute to the classical guitar literature and education.