Olumsuz zarar
Reliance interest
- Tez No: 217887
- Danışmanlar: DOÇ.DR. TUFAN ÖĞÜZ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 446
Özet
Olumsuz zarar, sözleşmesel alana özgü bir menfaat türü olarak, amaçlanan borç ilişkisinin hüküm ifade ettiği yönünde uyandırılan güvenin ihlal edilmesinden doğmaktadır. Olumsuz zararı tazmin yükümlülüğünü doğuran hâller, nitelikleri gereği borca aykırılık hükümlerine tâbi tutulmalıdır. Olumsuz zararın kapsamına, fiilî zararlar (damnum emergens) ile başka sözleşme yapma fırsatının kaçırılmasından kaynaklanan kâr mahrumiyeti (lucrum cessans) girmektedir. Nedensellik bağının farklı olmasından ötürü, olumsuz zarar tazminatı, ifa menfaatiyle sınırlı değildir. Somut olayda aşırıya kaçtığı düşünülen olumsuz zarardan sorumluluk, başka hukukî araçlarla sınırlandırılabilir. Bu doktora tezi, olumsuz zararı bütün yönleriyle ele alıp incelemeyi amaç edinmektedir. Tezin konusunu oluşturan sorunların çözümünde, araştırma ve sorgulama metotları kullanılmıştır.
Özet (Çeviri)
Reliance interest is in being reimbursed for losses caused by reliance on the contract by being put in as good a position as he would have been in had the contract not been made. The regulations of contracts in Obligation Law must be applied for the liability of reliance interest. Because the characteristic of reliance interest is related to contract law. Actual damages (damnum emergens) and loss of profit (lucrum cessans), originating from missing the opportunity to conclude another contract, fall within the scope of reliance interest. Since the chain of causality is different, reliance interest compensation is not limited with expectation interest. Liability from reliance interest, which is believed to be overdone in any given case, may be limited with other legal instruments. This PhD thesis aims to research and discuss reliance interests in all aspects. Research and examine methods have been used in settlement of the issues which constitute the subject of this thesis.