İnşaat sözleşmelerinde borçlu temerrüdü nedeniyle sözleşmeden dönmede olumsuz zararın tazmini
Compensation of negative damage in rescission of contract due to debtor's default in construction contracts
- Tez No: 853998
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZ SEÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
İnşaat sözleşmelerinde yüklenicinin yapıyı teslim borcu sözleşme kapsamında asli edim olarak belirlendiğinde, yapının tesliminin kararlaştırılan zamanda ve sözleşmeye uygun olarak gerçekleştirilmesi büyük bir öneme sahiptir. İnşaat sözleşmelerine ilişkin uygulamaya ve günümüze kadar uzanan içtihatlara bakıldığında, taraflar arasındaki uyuşmazlığın genel olarak yüklenicinin temerrüdünden kaynaklandığı görülmektedir. Yüklenicinin temerrüdü halinde ise iş sahibinin sözleşmeden dönme seçimlik hakkını kullanmayı tercih ettiği hallerde olumsuz zararın inşaat sözleşmeleri kapsamında talep edilebileceği kabul edilmektedir. Olumsuz zarar ise temel olarak uyulacağına ve yerine getirileceğine inanılan sözleşmenin hüküm ifade etmemesi ve yerine getirilmemesi yüzünden güvenin boşa çıkması dolayısıyla uğranılan zarar olarak tanımlanmaktadır. Tez çalışmamızda, yüklenicinin yapıyı teslim borcunda temerrüdün gerçekleşmesi halinde iş sahibinin sözleşmeden dönme ile olumsuz zararın tazmini üzerine araştırma ve inceleme yapılmaya çalışılmıştır. Tez çalışmamız iki ana bölümden oluşmakta, birinci bölümde yüklenicinin temerrüdünün şartları, iş sahibinin temerrütten doğan hakları ve bu haklardan sözleşmeden dönme; ikinci bölümde ise olumsuz zarar kavramının inşaat sözleşmeleri kapsamında talebi, zarar kalemleri, zararın hesaplanması ve sınırlandırılması hususları açıklanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
In construction contracts, the contractor's obligation to deliver the building is determined as the primary performance within the scope of the contract, that is why it holds great importance that the delivery of the building is carried out at the agreed time and in accordance with the contract. When we look at the practice regarding construction contracts and the case law dating back to today, it is seen that the dispute between the parties generally arises from the default of the contractor. In case of default of the contractor, it is accepted that negative damages can be claimed within the scope of construction contracts in cases where the employer chooses to use the optional right to rescission of the contract. Negative damage is defined as the damage suffered due to the breach of trust due to the fact that the contract, which was believed to be complied with and fulfilled, did not become valid and was not fulfilled. In our thesis study, we tried to conduct research and analysis on the employer's rescission of the contract and compensation for negative damage in case of default in the contractor's obligation to deliver the structure. Our thesis consists of two main parts. In the first part, the conditions of the contractor's default, the rights of the employer arising from the default and employer's right to rescission of the contract are tried to be explianed ; In the second part, the claim of the concept of negative damage within the scope of construction contracts, damage items, calculation and limitation of damage are tried to be explained.