Verismoda oryantalizm etkilerı ve Madama Butterfly Operası
The influence of orientalism in Verismo
  1. Tez No: 217902
  2. Yazar: FATMA ÖZGÜL AYAZLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. A. MÜFİT BAYRAŞA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 66
Özet
Oryantalizm (Doğuculuk) kavramının kökeni Roma İmparatorluğu'nun 395 yılında Batıve Doğu olarak ikiye ayrılmasına kadar dayanır. Ancak bilimsel bir düşünce ve siyasi biryaklaşım olarak ortaya çıkışı 18. yüzyılda Aydınlanma Çağı ile beraber başlar. Kısazamanda edebiyat, resim ve müzik gibi sanat dallarını etkileyen akım günümüze kadarfarklı yaklaşımlarla ele alınarak varlığını sürdürmüştür.Verismo, 19. yy sonunda natüralizmin de etkisiyle öncelikle bir edebiyat akımı olarakkarşımıza çıkar. Asıl etkisi ise opera alanında görülecektir. Verismo o döneme kadarkitüm geleneksel bakış açılarına karşı olarak çıplak gerçeğin çarpıcılığının dramatik efektolarak kullanıldığı bir akımdır. Bu tavrıyla romantizmden çok farklıdır.Oryantalizm, romantik dönemde daha yoğun bir etkiye sahip bir akım olmasına karşınverismo döneminde Puccini operalarıyla karşımıza çıkar. Turandot ve Madama Butterflybu etkinin en ünlü örnekleridir.Madama Butterfly operası Puccini'nin müzikal oryantalizmi karakterdramatizasyonunda sıklıkla kullandığı bir eseridir. Bunu yaparken Batı Müziği'ni Japonmelodileriyle bir araya getirmede büyük ustalık göstermiştir.Ancak Oryantalizm yalnızca müzikal alanda kullanılan bir öğe değil aynı zamandasosyo-politik bir yaklaşımdır. Batı'nın hakkında ayrıntılı bilgi sahibi olmadığı Doğu'yuya da kendine göre mistik ve bilinmez olan ?Öteki?'yi betimlemede kullandığı biraraçtır. Puccini'nin Madama Butterfly'ının büyük ilgi görmesinin nedeni müzikalbaşarısının yanısıra öncesinde yaşanan ekonomik ve siyasal gelişmelerle yakındanilintilidir.
Özet (Çeviri)
The origin of Orientalism (East Science) comes from the date 395 in which TheRomanian Empire was divided into two separate states as West and East. However itsappearance as an ideology and a political approach begins with the Enlightenment Agein 18th century. Orientalism maintained its existence up today by being discussed withdifferent approaches and by influencing very quickly the art forms such as literature,painting and music.At the end of 19th century Verismo occurs as a literature movement by the influence ofnaturalism. But its real effect will be seen in opera. Verismo is the movement in whichthe intensity of the naked truth is used as a dramatic effect in against of all conventionalapproaches existing until that time. It is very different from Romanticism with itsmanner.In spite of having more influence in the romantic period, Orientalism occurs withPuccini operas in Verismo. Turandot and Madama Butterfly are the most famoussamples of this influence.Madama Butterfly is an opera in which Puccini used musical orientalism very often inorder to dramatize the characters. His artfulness is great in combining the WesternMusic with the Japan melodies.However, Orientalism is not an item being used only in music but is a sociopoliticalapproach at the same time. It is a device that is being used by West to describe TheOther which is unknown and mystical. The great achievement of Puccini?s MadamaButterfly, besides its musical success, is much related to the previous economical andpolitical developments.