Gümrük birliğinin Türk vergi sistemine etkileri
Effects of the customs union to Turkish tax system
  1. Tez No: 217913
  2. Yazar: ERDEM ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SÜHEYL DONAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mali Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 116
Özet
Gümrük Birliği'ne giriş süreci, ülkemiz vergi sistemini başta gümrükvergileri olmak üzere bir çok alanda etkilemiştir. Vergiler alanında buna sırasıylaKatma Değer Vergisini ve Özel Tüketim Vergisini de ekleyebiliriz. Çünkü, bunlar,Gümrük Birliği'ne giriş sürecinde ve buna bağlı olarak sonrasında sistemimizegirmiş vergilerdir.Gümrük Birliği'ne girişimiz aslında sadece Avrupa Birliği'ne üyeliksürecinde atılmış bir adım, bu yoldaki bir aşama olduğundan vergi sistemimiz,içerisinde bulunduğumuz tam üyelik sürecinde de özellikle doğrudan vergileralanında önemli değişiklikler yaşayacaktır. Fakat bu husus konumuzun kapsamıdışındadır.
Özet (Çeviri)
Joining process to The Customs Union has affected tax system of our countryin lots of areas. The Customs taxes is the area that has been affected the most. Wecan also add Value Add Tax and Special Consumption Tax to this in areas of taxesbecause these are the taxes that have joined our system in joining process to TheCustoms Union and after this process connecting it.Our tax system will live important changes also in the full membershipprocess we are in, especially in area of the direct taxes because our joining TheCustoms Union is actually only a step in membership process to The EuropeanUnion and a rank on this way. However, this case is out of our subject.