Kur'an-ı Kerim'e göre nübüvvete karşı tepkiler ve sonuçları
The reactions against to the prophethood and their consequences according to the Qur?an
- Tez No: 217914
- Danışmanlar: PROF. DR. EMRULLAH YÜKSEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
Kur'an-ı Kerim'e Göre Nübüvvete Karşı Tepkiler ve Sonuçları? adlı bu tezçalışmamız giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş kısmında konunun kapsamı,amacı ve izlenen metodlar hakkında bilgi verilmiştir. Birinci bölümde, Kur'an'dapeygamberleri ifade etmek üzere kullanılan kavramlar ele alınmıştır. İkinci bölümde,nübüvvet müessesesi, Kur'an'a göre peygamber gönderilmesinin sebepleri ve bellibaşlı kelam ekollerinin nübüvvetle ilgili görüşleri anlatılmıştır. Üçüncü bölümde ise,Kur'an-ı Kerim'e göre nübüvvete karşı gösterilen tepkiler ortaya konulmayaçalışılmıştır. Dördüncü bölümde de yine Kur'an'a göre, bu tepkilerin sonucundaverilen ceza türleri hakkında bilgi verilmiştir. Sonuç kısmında ise, insanlığınKur'an'da anlatılan peygamberlerle kavimleri arasındaki bu mücadelelerden veortaya çıkan sonuçlarından ibret almaları gerektiği vurgulanmıştır
Özet (Çeviri)
The study of ´the reactions against to the Prophethood and theirConsequences according to the Qur?an` comprises of an introduction, four chaptersand a conclusion. In the ıntroduction, it is taken into account the framework of study,purpose and the methods that are used. Chapter I examines the terms and conceptsused in the Qur?an to describe prophets. Chapter II conciders and studies theinstitution of prophethood, the reasons and motives of sending prophets, and some ofimportant İslamic theology?s arguments regarding prophethood. Chapter III explainsthe reactions shown against the prophethood according to the Qur?an. Chapter IVagain according to the Qur?an, takes into consideration the fines and punishmentsgiven to these reactions. In the conclusion, it gives emphasis on the lessons thatmankind should take about the relation between the prophets and their tribes, and thestruggles among them.