Türk hukukunda çocukların yargılanması
Juvenile judgement in Turkish law
- Tez No: 217921
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YENER ÜNVER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Tezimizde arastırılan sorun Türk Hukukunda çocuk yargılamasının esaslarıve bu esasların yasamdaki etkileridir. Bu konu arastırılırken, yalnızca yerel mevzuatdeğil uluslar arası düzenlemeler de dikkate alınacaktır. Çocuk; Türk Ceza Hukuku,Ceza Muhakemesi Hukuku ve Çocuk Ceza Hukuku kapsamında incelenecektir. Buincelemede, öncelikle temel ilkeler belirlenecek, daha sonra ise, yasal düzenlemeler,uluslararası sözlesmeler ve çesitli görüsler hakkında bilgi verilecek, son olarakkonuya iliskin öneri ve yorumlar sunulacaktır. Bazı bölümlerde yargı kararlarındanörnekler sunulacak ve gerektiği takdirde eski mevzuattaki hükümler açıklanacaktır.Tüm bu kaynaklar neticesinde elde edilen sonuçlar konu bazında ve tez sonundasonuç bölümünde ifade edilecektir
Özet (Çeviri)
The problem that researching in our thesis; is the principle of juvenilejudgement and this principles? influence in the life. Not only local code, but alsointernational code will be noticed, while, this subject is researced. Child will bestudied in this thesis according to contents of Turkish Criminal Law, TurkishCriminal Procedure Law and Juvenile Criminal Law. At that study; first of all, basicprinciples will be explained after then, information will be given about local codes,international agreements and, assorted ideas and final of all, offers and commentsabout this subject will be presented. Some parts of this thesis, examples of judgementdecision will be presented and if it is necessary; old codes will be explained. Theseresults that are learnt by final of these sources; will be explained by subject by andend of the thesis, in the final part o the thesis.