Elektronik imza ve elektronik imzanın medeni usul hukukumuza etkileri
Electronic signature and legal effects of electronic signatures to civil procedure law
- Tez No: 217923
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDURRAHİM KARSLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 266
Özet
Elektronik imza ve hukuki etkileri, bir çok uluslararası kurulusun ve ülkeninönemli gündem maddelerinden biridir. Türkiye'de de özellikle 5070 sayılı Elektronikmza Kanunu'nun 15/01/2004 tarihinde kabul edilmesiyle, elektronik imza gündemegelmistir. Benzer kanunları kabul eden diger ülkelerdeki gibi, bu kanun ile birlikte,hukukumuza yabancı olan birçok kavram, mevzuatımıza ithal edilmistir. Buçalısmanın ilk iki bölümünde elektronik imzanın teknik yapısı ve mukayeselihukuktaki bazı düzenlemeler ortaya konulmustur. Üçünçü bölümde Türk Elektronikmza Kanunu teknik ve hukuki yönleri ile incelenmistir. Dördüncü bölümde, basit vegüvenli elektronik imzalı belgeler sırasıyla senet, yazılı delil baslangıcı ve özelhüküm sebepleri kapsamında degerlendirilmistir. Besinci bölümde, elektronikimzanın bazı usul hukuku sözlesmelerine etkileri saptanmaya ve incelenmeyeçalısılmıstır. Altıncı bölümde ise, basit ve güvenli elektronik imzalı belgelerin ibrazıincelenmis ve degerlendirilmistir. Son bölümde ise, Ulusal Yargı Agı Projesi(UYAP) ele alınarak bu projeyle ilgili incelemede ve degerlendirmedebulunulmustur.
Özet (Çeviri)
Electronic signatures and its legal affects is one of the important item of theagenda at many international organization and country. Also in Turkey, especiallywith the adoption of 5070 Electronic Signature Act in 15/01/2004, electronicsignatures come up. Electronic Signature Act brings a lot of new concepts which areforeign to Turkish law, like other countries which adopted similar acts. In firstchapter of this thesis, technical structure of electronic signature was analyzed. Insecond chapter, some comparative law documents were examinated. In the thirdchapter, Turkish Electronic Signature Act was evaluated especially on the legal side.In fourth chapter, simple and secured electronic signed documents were analyzedwithin in the meaning of written evidence and cause of special provisions. In sixthchapter, production of electronic signed documents was analyzed and NationalJudgment Network Project was evaluated in the last chapter.