Alexandre Dumas Fils'in Kamelyalı Kadın isimli romanının, Giuseppe Verdi'nin La Traviata Operasına uyarlanmasının karakter ve dramaturji açısından incelenmesi
A character and dramaturgy analysis on Alexandre Dumas Fils's novel, A Lady of Camelias adaptation into Giuseppe Verdi's Opera, La Traviata
  1. Tez No: 807791
  2. Yazar: DENİZ ÖZSÖKMENLER
  3. Danışmanlar: DOÇ. SANCAR TUNALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Opera Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında Fransız yazar Alexandre Dumas Fils'in Kamelyalı Kadın isimli romanı ve İtalyan besteci Giuseppe Verdi'nin La Traviata operası konu, karakter, dramaturji yönünden analiz edilerek incelenmiştir. Bu çalışmada söz konusu her iki eserin yazarı ve bestecisinin yaratış süreçleri ve sanatçı kişilikleri de araştırmaya dahil edilerek incelenmiş, aynı zamanda Romantizm ve Gerçekçilik akımının temsilcileri olmalarından dolayı edebiyat ve opera sanatlarına getirdikleri yenilikler de çalışmada ele alınmıştır. Opera tarihinde özellikle Giuseppe Verdi'nin eserlerinde sıklıkla görülen roman-opera uyarlamaları tez çalışmasında Kamelyalı Kadın-La Traviata eserleri ile sınırlandırılarak tez çalışmasına dâhil edilmiştir. Bu tezde Giuseppe Verdi'nin operalarında konu bağlamında sıklıkla rastlanan roman uyarlamalarının La Traviata-Kamelyalı Kadın üzerinden incelenmesiyle beraber, yapılan uyarlamanın aynı zamanda benzerlik ve farklılıklarına da değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, French writer Alexandre Dumas Fils's novel The Woman with Camellias and Italian composer Giuseppe Verdi's La Traviata opera were analyzed and analyzed in terms of subject, character and dramaturgy. In this study, the creative processes and artistic personalities of the authors and composers of both works were examined by including them in the research, and at the same time, the innovations they brought to the literature and opera arts, as they were the representatives of the Romanticism and Realism movement, were also discussed in the study. Novel-opera adaptations, which are frequently seen in the history of opera, especially in the works of Giuseppe Verdi, were limited to the works of The Camellias Woman-La Traviata in the thesis and included in the thesis. In this thesis, the novel adaptations, which are frequently encountered in the context of Giuseppe Verdi's operas, are examined through La Traviata - The Woman with the Camellias, as well as the similarities and differences of the adaptation.