Operada gerçekçilik ve George Bizet'nin Carmen operasındaki 'Carmen' karakterinin incelenmesi
Realism in opera and analysis of the 'Carmen' character in George Bizet's opera Carmen
- Tez No: 775750
- Danışmanlar: PROF. EROL İPEKLİ
- Tez Türü: Sanatta Yeterlik
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Sanat Dalı
- Bilim Dalı: Opera Şarkıcılığı ve Rejisörlüğü Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 105
Özet
Bu çalışmada, 19. yy'da, opera sanatında ortaya çıkan Verismo akımı ve akımın öncüsü olarak kabul edilen Georges Bizet'nin Carmen operası incelenmiştir. İncelemede kadının dönem içindeki sosyal varlığı ve yeri tarihsel açıdan araştırılmış, eser“Carmen”karakteri üzerinden“İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi”ve“Kadın ve Yurttaş Hakları Bildirisi”temel alınarak irdelenmiştir. Çalışmanın ilk bölümünde, Fransız İhtilali, döneme damgasını vuran“İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi”ve“Kadın ve Yurttaş Hakları Bildirisi”üzerinde durulmuştur.“Carmen”operasının içinde yer aldığı Romantik Dönem ve Verismo akımı tarihsel ve müzikal özellikleri çerçevesinde incelenmiştir. İkinci bölümde, Carmen romanının yazarı Prosper Merimee, librettistler Henri Meilhac ve Ludovic Halévy ve Carmen operasının bestecisi George Bizet'nin hayatları, eseri ortaya çıkarmaları sürecindeki tarihsel bağlamda ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, operanın konusu ve karakterleri, eser içindeki konumları ve dönem özellikleri çerçevesinde irdelenmiştir. Dördüncü bölümde, Carmen operasının ve Carmen karakterinin analizi, bahsi geçen tarihsel süreç ışığında yapılmıştır. Carmen'in, kadının toplumdaki yerini kazanma savaşındaki süreci“İnsan ve Yurttaş Hakları Bildirisi”ve“Kadın ve Yurttaş Hakları Bildirisi”çerçevesinde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study the verismo movement emerged in the 19th century in opera art and the Carmen opera of Georges Bizet are examined. The social existence of women in the period of the work was investigated and Carmen character in the opera was examined on the shed of the“Declaration of the Rights of Man and Citizen”and the“Declaration of the Rights of Women and Citizens”. In the first part of the study, the French Revolution, the“Declaration of the Rights of Man and Citizen”and the“Declaration of the Rights of Women and Citizens”were emphasized. The Romantic Period and the Verismo movement, in which the opera“Carmen”took place, was examined within the framework of its historical and musical characteristics. In the second part, the lives of Prosper Merimee, the author of the novel Carmen, the librettists Henri Meilhac and Ludovic Halévy, and the composer of the opera, George Bizet, are discussed in the light of the historical process of Carmen opera. In the third chapter, the theme and the characters of the opera are examined within the characteristics of the work and the period. In the fourth chapter, the analysis of the opera Carmen and the character of Carmen is scrutinised in the light of the aforementioned historical process. The struggling of Carmen as a woman to gain the freedom of the womanhood in the society in which dominated by man is examined within the framework of the“Declaration of the Rights of Man and Citizen”and the“Declaration of the Rights of Women and Citizens”.