The Impact of Iranian revolution on women's lives:An analysis through selected women's memoirs
İran devriminin kadınların hayatı üzerindeki etkileri:Seçilmiş kadın anı kitapları üzerinden bir analiz
  1. Tez No: 217971
  2. Yazar: AHU PAKÖZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA ŞEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Sosyoloji, Uluslararası İlişkiler, Eastern Linguistics and Literature, Sociology, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Siyasi Tarihi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bu tez 1979 İran Devrimi sonrasında İranlı kadınlar tarafından yazılan, seçilmiş beş anı kitabını devrim öncesi ve sonrası dönemler çerçevesi içerisinde inceler. Bu anı kitaplarının kadınlar tarafından üretilen İran edebiyatında bir değişim teşkil ettiği düşünülmektedir. Devrimden önce var olmayan ve daha sonrasında patlamaya uğrayan anı kitabı yazma geleneği ortaya çıkış nedenleriyle birlikte ilk tartışma konusudur. Bu anı kitapları, İran edebiyat geleneği çerçevesi içinde ele alınmaktadır. Çalışma temel olarak bu beş anı kitabındaki ortak özellikleri ve konuları ve kadınların hayatındaki devrim sonrası değişimleri anı kitaplarında aktarıldıkları biçimde incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes five selected memoirs by Iranian women written after the Iranian Revolution of 1979 within the framework of the pre and post Revolution Period. These memoirs are thought as constituting a shift within the Iranian Literature by women. The memoir writing tradition in Iran which was absent before the revolution and boomed afterwards is the first topic of discussion with its catalysing factors. These memoirs are handled within the larger framework of Iranian literary tradition. The study mainly analyses the common characteristics and issues in these five memoirs, and the changes in the women?s lives after the revolution as depicted within the memoirs.