Ethnic and religious identities in Northern Iraq; the case of Erbil
Kuzey Irak'ta etnik ve dini kimlikler; Erbil örneği
  1. Tez No: 217973
  2. Yazar: MUHARREM KAPLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İHSAN DAĞI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Tarih, Uluslararası İlişkiler, Sociology, History, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Ortadoğu Araştırmaları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu tezin amacı Kuzey Irak'ta Kürt kimliğinin oluşum sürecinde dinin ve dilin, İslam'ın ve Kürtçe'nin, rolünü tartışmak ve mevcut Kürt kimliğinin tanımlamasında en önemli olan faktör ya da faktörleri Erbil'de yapılmış olan saha çalışmasına dayalı olarak bulmaktır.Literatürdeki mevcut tartışmalar ya tarikat ilişkilerine odaklanarak dinin, ya aşiret ilişkilerine odaklanarak feodal yapının, ve/veya bir kendini tanımlama biçimi olarak dile odaklanarak kültürün rolünü öne çıkarmışlardır. Bu çalışmada, Erbil'de yürütülmüş saha çalışmasının sonuçları Kürt kimliğini din ve dille açıklayan literatürdeki mevcut argümanlarla karşılaştırılmıştır.Tez, tarihte Kürt kimliğinin tanımlanmasında önemli bir rolü olan dinden, Kürt kimliğinin oluşmasında dile doğru bir kayma olup olmadığını Erbil şehri üzerinden tartışmaktadır. Bu tez için yapılan araştırma göstermiştir ki, dinin tarihsel rolünü kaybetmiş, Kürtçe ise Erbil'deki Kürt kimliğinin göstergesi haline gelmiştir. Ayrıca Kürt dilinin tarihsel süreçte Kürt kimliğinin esas meselesi haline nasıl geldiği de araştırılacaktır. Saha çalışmasının bulguları SPSS (Sosyal Bilimler için İstatistik Paketi) yazılım programı kullanılarak analiz edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to discuss the role of the religion and language, Islam Kurdish, in the process of Kurdish identity formation in Northern Iraq and to find out the most imperative factor/s in the existing identification of Kurdish identity by relying on the field research conducted in Erbil.The current discussions in the literature generally either emphasized the role of religion by focusing on the tariqat relations, and/or the role of feudal structure of the Kurdish society by focusing on the tribal relations, and/or the role of the culture by specifically focusing on the language as way of identification. In this study, the results of the field research conducted in Erbil are being compared to the arguments in the existing literature that explain the Kurdish identity in relation to the religion and the language.The study aims to discuss whether there is a shift from the religion, which had a significant role in history regarding the Kurdish identification, to the language, as a marker of modern Kurdish identity formation in Erbil. The research that conducted for this thesis has indicated that while the role of religion lost its historical role, the Kurdish language became the indicator of the identity of the Kurds in Erbil. In addition, this study will examine, in historical context, how the Kurdish language became the core issue of the Kurdish identity. The findings of the field research have been analyzed by using SPSS (Statistical Package for Social Sciences) software program.