Scientific epistemological beliefs, perceptions of constructivist learning environment and attitude towards science as determinants of students approaches to learning
Bilimsel epistemolojik inançların, yapılandırmacı öğrenme ortamının ve fene yönelik tutumun öğrencilerin öğrenme yaklaşımlarındaki rolü
- Tez No: 217998
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEREN TEKKAYA, DOÇ. DR. JALE ÇAKIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
- Bilim Dalı: Fen ve Matematik Alanlar Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 129
Özet
Bu çalışma, bilimsel epistemolojik inançların, yapılandırmacı öğrenim ortamının, fene yönelik tutumun, ön bilginin ve cinsiyetin öğrencilerin öğrenme yaklaşımlarındaki rolünü araştırmak amacıyla yapılmıştır.Çalışma 2005-2006 eğitim yılının ilkbahar döneminde yapılmıştır. Çalışmaya, Ankara ilinin Çankaya ilçesinden rastgele seçilen yedi devlet okullarında öğretim gören 1152 sekizinci sınıf öğrencisi katılmıştır. Öğrencilerinin bilimsel epistemolojik inançlarını, yapılandırmacı öğrenim ortamı hakkındaki düşüncelerini, öğrenim yaklaşımlarını ve fene yönelik tutumlarını saptamak amacı ile sırasıyla Bilimsel Epistemolojik İnançlar Anketi, Yapılandırıcı Öğrenim Ortamı Ölçeği, Öğrenim Yaklaşımları Anketi ve Fene Yönelik Tutum Anketi uygulanmıştır.Katılımcıların genel karakterleri betimleyici istatistikler kullanılarak analiz edilmiştir. Mevcut olan ve tercih edilen öğrenim ortamları arasındaki fark t-test kullanılarak hesaplanmıştır. Değişkenler arasındaki ilişki Pearson korelasyon, bu değişkenlerin öğrencilerin anlamlı ve ezbere öğrenim yaklaşımlarına olan katkısı Çoklu regrasyon analizi kullanılarak hesaplanmıştır.T-test sonuçları mevcut öğrenim ortamlarının öğrencilerin tercih ettikleri öğrenme ortamlarıyla örtüşmediğini göstermiştir. Öğrenciler bilimi gerçek hayatla ilişkilendirebilecekleri, sınıfta iletişim kurabilecekleri, derste onlara daha çok yararlı olabilecek nelerin yapılabileceğine karar verebilecekleri, derste ne olup bittiğini rahatça sorgulayabilecekleri ve bilimsel bilginin oluşumunu yaşayabilecekleri fırsatların daha çok olduğu yapılandırıcı öğrenim ortamlarını tercih etmektedir. Pearson korelasyon analizi anlamlı öğrenme yaklaşımını benimseyen öğrencilerin bilimsel bilginin değişebileceğine inandıkları, fene karşı pozitif tutum geliştirdiklerini, ön bilgilerinin yüksek olduğunu ve öğrenim ortamlarını yapılandırıcı bulduklarını göstermiştir. Diğer taraftan, ezbere öğrenim yaklaşımını benimseyen öğrencilerin bilimsel bilginin kesin olduğu ve değişmediğine inandıkları, fene karşı pozitif tutum geliştirdikleri ve ön bilgilerinin düşük olduğu bulunmuştur. Ezbere öğrenim yöntemini benimsemiş öğrenciler öğrenme ortamlarını kontrolü paylaşma bölümü dışında yapılandırıcı bulmuşlardır. Mevcut öğrenim ortamları esas alındığında çoklu regrasyon analizi fene karşı tutumun anlamlı ve ezbere öğrenim yaklaşımlarını en iyi tahmin ettiğini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate scientific epistemological beliefs, perceptions of constructivist learning environment, attitude towards science, prior knowledge and gender as determinants of students? approaches to learning.This study was carried out in 2005-2006 Spring Semester. One thousand, one hundred and fifty two eighth grade students from seven public schools in Çankaya, a district of Ankara participated in this study. Epistemological Beliefs Questionnaire, Constructivist Learning Environment Scale, Learning Approaches Questionnaire and Attitude towards Science Scale were administered to students in order to determine their scientific epistemological beliefs, their perceptions of constructivist learning environments, approaches to learning and attitudes towards science respectively.Descriptive statistics were used in order to explore the general characteristics of the sample. Paired samples t-test was used in order to evaluate the mean difference between the scales of the actual and preferred learning environments. Pearson Correlation Analyses and Multiple Regression Analyses were conducted to see the relationships among the variables and the variables that contribute to students? meaningful and rote learning approaches.Results of the paired samples t-test showed that the actual learning environments of the students did not adapt their preferences. In fact, students preferred more constructivist learning environments where they have more opportunity to relate science with the real world, communicate in the classroom, take role in the decision making process of what will go on in the lesson to be more beneficial for them, question what is going on in the lesson freely and experience the formulation of scientific knowledge. Pearson correlation analyses, however, showed that students who had meaningful learning orientations had tentative views of scientific epistemological beliefs, positive attitudes towards science, high prior knowledge and perceived their learning environments as constructivist. On the other hand, students who had rote learning approaches had fixed views of scientific epistemological beliefs, positive attitudes towards science and low prior knowledge. In addition, the rote learners perceived their environments as constructivist in all scales except shared control scale. Multiple Regression Analyses by using actual learning environment showed that attitude towards science is the best predictor of both meaningful and rote learning approaches.