Ortaöğretim kurumlarında öğrenim gören öğrencilerin resim dersine karşı ilgi ve tutumlarını belirleyen etmenler
The factors determining on attitudes and interests of the high school students for the art lesson
  1. Tez No: 218065
  2. Yazar: KEVSER DAŞ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜZİN AYRANCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim-İş Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 99
Özet
Araştırmada Ortaöğretimdeki (lise) öğrencilerin resim dersine karşı ilgi ve tutumları incelenmiş. Bu ilgi ve tutumları belirleyen etmenler tespit edilmeye çalışılmıştır.Araştırmada veri toplama aracı olarak ilgi tutum ölçeği kullanılmıştır. Bu ölçek ilgili literatür taraması yapıldıktan sonra bu alanda uzman kişilerin görüşleri alınarak bizzat araştırmacı tarafından hazırlanmış ve düz lisede okuyan öğrencilere uygulanmıştır. Ölçek 31 maddeden oluşturulmuştur. Bu maddelerde öğrencilerin ilgi ve tutumlarını belirleyen beş değişken ele alınmıştır. Bunlar; Fiziki koşullar, Ailenin sosyo-ekonomik düzeyi, Eğitim sistemi, Sosyal çevre, Öğretmen olarak sınırlandırılmıştır. İlgi ve tutum ölçeğinin iç tutarlılığını ölçmek için Cronbach Alpha güvenirlik katsayıları hesaplanmış ve tutum ölçeğinin güvenirliğinin: 0,8026 Alpha olduğu görülmüştür.Araştırmanın evrenini, 2007?2008 Eğitim öğretim yılında Ankara ilindeki devlete bağlı genel liselerde öğrenim gören öğrenciler oluşturmuştur. Örneklem için ise Ankara il merkezindeki Bala, Çankaya, Gölbaşı, Yenimahalle ilçelerinden birer genel lise seçilmiş ve toplam bu dört genel lisede öğrenim gören öğrenciler araştırmanın örneklemini oluşturmuştur. Verilerin analizi SPSS 13.0 istatistik programı kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma içerisinde bulguları ifade ederken frekans (f), yüzde (%) betimsel istatistik kullanılmıştır.Araştırma sonucunda kısaca şu veriler saptanmıştır:1)Lisedeki öğrencilerin resim dersine karşı ilgi ve tutumlarının belirlenmesinde fizikikoşulların; sınıfların kalabalık olması, sınıf düzeni ve sıralarda işyapma, uygun atölye ve temiz bir ortamın etkili olduğu görülmüştür.2)Lisedeki öğrencilerin resim dersine karşı ilgi ve tutumlarında ailenin ekonomik düzeyi, sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliklere karşı ilgisinin belirleyici olduğu görülmüştür.3)Lisedeki öğrencilerin resim dersine karşı ilgi ve tutumlarında eğitim sisteminin rolü olduğu görülmüştür.4)Lisedeki öğrencilerin resim dersine karşı ilgi ve tutumlarında sosyal çevrenin rolü olduğu görülmüştür.5)Lisedeki öğrencilerin resim dersine karşı ilgi ve tutumlarında öğretmenin etkili olduğu görülmüştür.Araştırmanın sonunda ortaya çıkan sorunlar doğrultusunda araştırmacı tarafından uygun çözüm önerilerine yer verilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the research, the interests and attitudes of the high school students towards the art lesson is worked on. The effective factors determining their interests and attitudes are tried to be clarified.During the research, the measure of interest and attitudes is used. This measure is prepared by the researcher by taking into accounts the suggestions of the expert people after searching about the information about this measure. It is applied to the high school students. It includes 31 choices. In these choices, five changeable matters are presented. These matters are related with the physical conditions, the socio-economic level of the family, the education system, social environment, and teacher. To measure the inner consistency of the interest and attitudes measure, ?Cronbach Alpha? is calculated and it is found out that the trust of the measure is 0.8026The research population is centred on the students attending to the state high schools in Ankara , during 2007-2008 education and teaching term. The sample of the research, the high school students who live in some districts of Ankara, such as Bala, Çankaya, Gölbaşı, Yenimahalle are searched on. The analyses of the results are done with the statistic programme ?SPSS 13.0?. While presenting the results, a describing statistic jargon is used; such as ?frequency?(f), ?the percent?(%).At the end of the research, the following data is reached:1)It is understood that physical conditions; such as crowd of the classrooms, order of the classrooms, working on desks, suitable place and a clear environment are effective on the interest and attitudes of the students towards the art lessons.2)It is seen that the socio-economic level of the family and their interests in social , cultural and artistic activities are determinant.3)The education system has an important role on the interests and behaviours of the high school students towards the art lesson.4)The social environment has a role on their interest and attitudes.5)The teacher is effective on the high school students? interests and attitudes towards to the art lessonsAt the end of the research paper, some solutions are suggested by the researcher.