1980 sonrasında Türkiye'nin ihracat yapısı ve imalat sanayiinin rolü
The export structure of Turkey after 1980 and the role of the manufacturing industry
- Tez No: 218094
- Danışmanlar: PROF.DR. İLKER PARASIZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2005
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Maltepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Politikası Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 307
Özet
hracatta imalat sanayinin yapısında meydana gelen gelismeleri, geçmistengünümüze kadar olan iktisat bilimi çerçevesinde görüs ve teorileri inceleyerek,özellikle imalat sanayiinin üretim ve yapısındaki degismelerin 1980'den günümüzeTürkiye'deki etkisinin dönemler itibariyle ele alındıgı bu çalısmada temel amaçülkemizde uygulanan sanayilesme politikları sonucunda imalat sanayiinin yapısındane gibi etkilerde bulundugunu görebilmektir.Bu çalısma ile Türkiye'de ihracata yönelik sanayileseme sürecinde ihracattameydana gelen degisimin imalat sanayinin 1980'den sonra geçirmis oldugu degisimine ölçüde etkiledigi ve bu etkilerin mikro ve makro ekonomik düzeyde ortayaçıkardıgı sonuçların bütüncül bir perspektif içinde analizi kapsanmayaçalısılmaktadır.Bu tez çalısması temel olarak, Türkiye'de 1980'den günümüze kadar kidönemde ihracata yönelik sanayilesme stratejisi uygulamasından sonra imalatsanayiin üretim ve yapısının gelisiminin nasıl gerçeklestirildigini arastırmak veuygulanan yeni sanayilesme stratejisinin basarısını 1980 öncesi sanayilesmestratejisinin basarısıyla karsılastırmaktır. Ayrıca bu çalısma 1980 sonrasında ihracatiçindeki imalat sanayii kuruluslarının gelisme seyrini ve ihracatın Pazar ve bölgeanalizlerini içermektedir.
Özet (Çeviri)
The main objective in this study, which is carried out to examine thedevelopments in exports and the structure of the manufacturing industry, and theopinions and the theories within the context of economic sciences from the past tothe present, particularly dealing with the effects of the changes in the production andthe structure of the manufacturing industry from the 1980?s to the Turkey of thepresent day is to see the impacts of the industrialisation policies on themanufacturing industry.With this article, the extent of the impact of the change in the exports on thechange of the imports industry since 1980 in the exports-related industrialisationprocess in Turkey will be analysed together with the conclusions in the micro andmacro economic levels, in an integral perspective.This thesis will basically compare the evolution of the production and thestructure o the manufacturing industry after the application of the industrialisationstrategy that is exports-oriented from 1980 until the present in Turkey and comparethe success of the new industrialisation strategy with the success of the pre-1980industrialisation strategy. Furthermore, this study includes the evolution trend of themanufacturing industrial organisations in exports after 1980 and the market and theregional exports analysis.