Meteorolojik karakterli bir afet: Türkiye'de dolu yağışları ve zararları
Hail hazards in Turkey as a meteorological event
- Tez No: 218134
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECLA TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fiziki Coğrafya Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 225
Özet
Son 20 yıl içerisinde dünya genelinde doğal afetler nedeniyle 3 milyondan fazla insan yaşamını yitirmiş, bir milyardan fazla insan ise bu afetlerden olumsuz etkilenmiştir. Bazı bölgeler bu etkilerden uzak kalmayı başarabilirken, kimi bölgeler bir afetten kurtulmadan diğeriyle karşı karşıya kalmaktadır. Unutulmamalıdır ki, ekstrem bir doğa olayı ancak can ve mal kaybına neden olduğu taktirde bir afet halini almaktadır. Doğal afetlerin meydana gelmesi önlenemez. Fakat uygun önlemler alınarak ve afet yönetim planları sayesinde afetlerin olumsuz etkilerini azaltmak olasıdır. Dolu yağışının oluşumunun önlenmesi, günümüzdeki teknolojik gelişmelerle henüz mümkün olamamaktadır. Bu konuda yapılan çalışmalar ise teoriden öteye gidememiştir. Bunun yanı sıra, yağan dolunun bir afete dönüşmesini önlemek mümkündür. Bu konuda yapılacak en önemli çalışmalardan birisi olay tabanlı risk değerlendirme modelleri geliştirmek ve dolu afet risk bölgelerini belirlemektir. Bu tez çalışmasında Türkiye'de 1967-2004 yılları arasında meydana gelen dolu yağışlarının en fazla gözlendiği yıllar ve bölgeler belirlenmiş, ayrıca 1940-2004 yılları arasında meydana gelen dolu afetlerinin zamansal ve bölgesel dağılımları incelenerek riskli bölgeler ortaya konmaya çalışılmıştır. Herhangi bir doğal afetin olacağının önceden bilinmesi, bunun doğuracağı olumsuz sonuçların giderilmesinde büyük öneme sahiptir. Kısa süre öncesinde bilme, can ve malın korunması için tedbirlerin alınmasına imkan tanır. Bu konuda son yıllarda gözlenen gelişmeler ve ülkemizde uygulanan yöntemler tez çalışmasının ilgili bölümlerinde detaylı olarak verilmiştir.
Özet (Çeviri)
During the last twenty years, more than 3 million people have been killed because of natural disasters all around the world. Also, more than one billion people had adverse affects of these disasters in the same period. It is important to recognize that an extreme natural event only becomes a natural disaster when it has an impact on human settlements and activities. There is a strong social as well as natural science component to natural disasters and while the events themselves cannot be prevented, their disastrous consequences can often be reduced by appropriate advance planning, the preparation of emergency measures on the part of the community at risk. In assessing the sensitivity and vulnerability of communities to weather and climate hazards, long-term climate records and related sectoral information are of vital importance. Such records are also essential for preparedness planning and response strategies that build resilience for coping with extreme events. One of the most important study to decrease vulnerabilities of hail precipitation on all sectors is to develop an event base risk evaluation models and to determine the hail hazard risk areas. In this study, the risk areas in Turkey were determined by using the hail hazard data from Turkish State Meteorological State for the period of 1940-2004. Its spatial and temporal distributions also examined in detail. Early warning systems have vital importance for decreasing the vulnerabilities of any natural hazards. These systems depending on recent scientific developments are also explained in this study.