Kazakistan'da Türkiye ve Türk imajı
Turkey and the Turkish image in Kazakhstan
  1. Tez No: 218146
  2. Yazar: GULDARIGA NOGAYEVA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. METİN KAZANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Halkla İlişkiler, Public Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Halkla İlişkiler ve Tanıtım Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
İmaj bir sebep sonuç ilişkisi içinde görülebilir. Sebep yada sebepler bilinçli ve planlı tanıtma ve etkileme faaliyetleri ile zaman içinde akan (spontane) yaşam pratiklerinin bıraktığı imgelem sonuçlarıdır. Pozitif ya da negatif olabilir ve zaman içinde değişim gösterebilir. Bu nedenle imaj: İnsanların herhangi bir şey hakkında dışarıdan verilen uyarımlar sonucu zihinlerinde oluşturduğu bir görünüm ya da görünümlerle bütünleşmiş bir fikir ya da fikirler bütünüdür. Bu çalışmada Kazakistan'daki Türkiye ve Türkler imajı incelenmiştir. Araştırmanın temel amacı Kazakistan'da Türkiye ve Türklerin mevcut imajını tespit etmektir. Bu amaçla araştırmanın birinci, yani teorik kısmında literatür taraması yapılarak Kazakistan'da Türkiye'yi ve Türkleri yazılı kaynaklarda nasıl değerlendirdikleri saptanmaya çalışılmıştır. Araştırmanın ikinci kısmını oluşturan ampirik çalışmada ise, Kazakistan gençleri araştırmanın örneklemine dahil edilmiştir. Kazakistan'da yapılan anketler sonucunda ortaya çıkan veriler aracılığı ile Kazakların Türklere karşı tutumu ve yaklaşımı saptanmaya çalışılmıştır. Anket uygulaması sonucunda elde edilen sonuçlar kikare analizi ve çapraz tablolar yöntemi uygulaması sonucunda ayrıntılı bir şekilde değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Image can be perceived in a cause-and-effect relationship. Cause or causes are the results of conscious and planned presentations, influencing actions and simulacrums shaped by life practices flowing in time. They can be positive or negative and they can change in time. Therefore image is an idea or system of ideas that humans create in their minds as a result of external stimulations about anything. In this study, the image of Turkey and Turks in Kazakhstan is examined. The main goal of the research is to discover the present image of Turkey and the Turks in Kazakhstan. Therefore in the first and theoretical part of the research, the literature is scanned in order to find out how Turkey and Turks are evaluated in written sources. In the second and empirical part of the research, the youth of Kazakhstan are included in the exemplification of the research. The data collected from the surveys in Kazakhstan are referred in order to specify Kazakhs? behavior and attitude towards Turks. The results of the survey are evaluated in detail with the methods of kikare analyses and cross tables.