Terörizm ve güvenlik sorunları
Terrorism and problems of security
  1. Tez No: 218186
  2. Yazar: ŞOTA BAKRADZE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SERTAÇ BAŞEREN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 168
Özet
Sovyetler Birliği'nin yıkılmasıyla beraber güvenlik algılamalarında önemli değişiklikler meydana gelmiştir. Yeni tehditler, dengeler ve stratejiler ortaya çıkmış ve dünya tek kutuplu bir düzene girmiştir. Doğu ve Batı blokları arasındaki karşılıklı tehdit algılaması yerini bölgesel tehdit algılamalarına bırakmış ve çözülmesi daha zor bir hal almıştır. 11 Eylül olaylardan sonra Terörizmin 21. yüzyılın en büyük güvenlik sorunu haline geldiği artık tartışılmaz olmuştur. Buna rağmen Yeni güvenlik anlayışının içinde terör konusunda uluslararası alanda tanımlama açısından ortak bir uzlaşa varılmamıştır. Küreselleşme sürecinde hızla gelişen teknoloji terörizm eyleminin gerçekleştirmekte kolaylık sağlamıştır. Terörizmin Önlenmesi çabaları da bugüne kadar başarısız olmuştur.11 Eylül saldırısı dünyada en büyük terör eylemi olarak kabul edilmiştir. NATO'nun ve BM'nin terörizme karşı alınan önlemleri, uluslararası hukukun boşlukları ve bu 2 küresel örgütün işlevsel sorunları gündeme getirmiştir. ABD'nin Terörle mücadele yasaları, demokratik ve insani değerlerine saygısızlığını ve ABD'nin küresel stratejinin son adımlarını yansıtmıştır. Terörün ortak bir tanımın olmaması bu olguyla mücadele etmek mantıksız kılmıştır. Dolaysıyla dünyada güvenlik korunma çabaları da zorluklarla karşılaşmıştır. Tezin amacı dünya güvenliğine, tehdit eden terörizmin değerlendirme, terörizmle mücadele sorunlarını ve uluslararası hukukun işlevsel sorunlarını incelemektir.11 Eylül, uluslararası ilişkilerde bir dönüşüm noktası olmuştur. Uluslararası güvenliğine, masum insanlarına tehdit eden terör, çağımızdaki en önemli güvenlik sorun haline gelmiştir.
Özet (Çeviri)
Together with the collapse of the Soviets Union, there have been important changes in the security considerations and perceptions. The new threats, balances and strategies cropped up and world turned to a uni-polar order. The perception of the mutual threat between the eastern and western blocks has been transformed into the regional threat perceptions and became all the more difficult to solve. It is no longer disputable that terrorism turned out to be the greatest security concern of the 21st century aftermath the September II incidents. Despite this, there happened to be no reconciliation in terms of the definition of the concept of terror within the concept of the new security. Rapidly developing technology within the process of the globalization has been conducive to the realization of the act of terrorism. The attempts in preventing the terrorism proved to be unsuccessful to date. The September II incursion is considered to be the biggest terrorist act. The precautions taken against the terrorism by NATO and UN have brought into the agenda the gaps of the international law and functional problems of these global organizations. The laws introduced by the USA against the terror have reflected the disrespect on the part of the USA against the democratic and humanitarian values and the recent steps of the global strategy initiated by the USA. Due to a vague and lack of common definition have rendered illogical to take a common stance against the phenomenon of terror. Hence there have been difficulties in the efforts to protect the security in the world. The objective of the dissertation is to expound the problems of evaluating the terrorism threatening the world security and functional problems of the international law. September II proved to be a milestone in the international relations. The global terror threatening the international security and innocent people turned out to be most important security concern in our age.