Kur'an'ın öngördüğü üstün toplum
The virtuous society the holy Quran desires
- Tez No: 218199
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEVKİ SAKA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 157
Özet
Bu çalışma bir giriş, iki bölüm ve sonuçtan oluşmaktadır. Giriş kısmında tezin amacı, önemi ve metodu hakkında kısa bir açıklama yapıldı.Birinci bölümde, Üstün Toplum nedir? Bunun üzerinde durulmuştur. Üstünlük ve toplum kavramlarının tanımları yapılmıştır. Daha sonra Kur'an-ı Kerim'de geçen toplumla ilgili kavramlara değinilmiştir. Ayrıca üstün toplumun sınıflandırılması başlığı altında birlik içinde toplum, vasat toplum ve hayırlı toplum adlı konular açıklanmıştır.İkinci bölümde, Kur'an'ın Öngördüğü Üstün Toplum konusu incelenmiştir. Bu bölümde Kur'an'da kimlerin üstün olarak nitelendirildiklerine değinilmiş ve hangi özellikleri sebebiyle Allah katında üstün oldukları açıklanmıştır.Tezin sonuç kısmında ise çalışmanın özeti yapıldıktan sonra tez bibliyoğrafya ile sona erdirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Our thesis consist of an introduction, two chapters and a conclusion. In the introducuction, a brief explanation has been given on the importance, the aim and the method of the research.In the first chapter we examined what the virtuous society is? The concepts of society and virtue are defined. After that, the conceptions related to the socıety Kur?an-ı Kerim covers are dealth with. Besides, under the title of classification of virtuous society, the moderate and ethical societies are explained.In the second chapter the socıety Qur?an wants is investigated. Here we focused on who the virtuous people are in Qur?an and for which proporties they are regarded as virtuous in the sight of God.In the conclusion a summary of the research has been made and the thesis has been ended with bibliography.