Kentsel yoksulluk: Diyarbakır Aziziye Mahallesi örneği
Urban poverty: Case of Diyarbakir Aziziye neighborhood
- Tez No: 218210
- Danışmanlar: PROF. DR. CAN HAMAMCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Şehircilik ve Bölge Planlama, Public Administration, Political Science, Urban and Regional Planning
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
Bu tez yeni yoksulluk olarak adlandırılan 1980 sonrası süreçlerin hanehalklarıüzerindeki etkisi ve hanehalklarının gelistirdikleri geçinme stratejilerini konualmakta ve öne sürülen savları Diyarbakır Kenti'nde yürütülen alançalısmasından elde edilen veriler çerçevesinde değerlendirmektedir.Yoksulluk üzerine gelistirilen tanım ve betimlemelerin tartısmasından yolaçıkarak, son dönemde ortaya çıkan yeni yoksulluk olgusunun tartısmasınıyapan çalısma, yoksulluk sorunun geri planında neo-liberal politikaların emekpazarında yol açtığı dönüsüm yanında, sosyal devletin çözülüsünün de busürecin etkilediği kesimlerin genislemesine ve yoksulluk sorunun bu kesimleraçısından derinlesmesine yol açtığını öne sürmektedir. Bununla birlikte,yoksulluk sorunu farklı toplumlarda farklı biçimde yasandığı da açıktır.Yukarıda sözü edilen neo-liberal politikaların küresel ölçekte tüm kentlerifarklı siddet ve boyutlarda da olsa etkilediği bilinmekle birlikte, bazı yerelbirimlerde bu süreçler baska faktörler tarafından etkilenmekte ve yoksulluksorunu çok daha dramatik boyutlar kazanmaktadır.Diyarbakır kentini örnek olay olarak sözü edilen benzerlik ve farklılıklaraçısından iyi bir örnek olusturmaktadır. Diyarbakır kentinde yasananyoksulluğun en özgün boyutu söz konusu sürecin zorunlu göç gibi kırdan kenteyoksullasmıs bir nüfus tasıyan bir sürecin bu kentte dramatik biçimdeyasanmasından kaynaklanmaktadır. Önemli bir bölümü zorunlu göç sürecisonucu kente gelmis bulunanların yasadığı çalısma alanında yapılanarastırmanın ortaya koyduğu bulgular çerçevesinde çalısma bir yandanyoksulluk süreçlerini incelerken, bir yandan da, söz konusu kesimlerinyoksullukla bas etmeye yönelik stratejilerini incelemektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to analyze the impact of so-called new urban poverty processeson the poor households and identifies the survival strategies developed by thesehousehold by using the data gathered in a field research in one of the povertyconcentrated neighborhood in Diyarbakır.Departing from the definition of and descriptions about poverty as well as usingthe theoretical debates on urban poverty, the study identifies changing labourmarket relations and the rolling back of the welfare state under the neo-liberalstrategies as the main reasons behind the so-called new urban poverty.However, it is clear that different societies and cities experience different formsof poverty. Even if almost all localities under globalizing capitalism experiencesimilar forms of poverty with different rate and intensity, poverty experiencedin certain localities are contributed by other factors leading to a morecondensed form of poverty.Diyarbakır experience constitutes a good example in terms of above mentionedsimilarities and differences in the experience of poverty. One of the peculiaraspects of poverty experienced in Diyarbakır is that forced migration hascontributed immensely to the worsening of the poverty in the city. The casestudy is built upon the findings of the research carried out in an area whereconsiderable part of the inhabitants came to the city as a result of forcedmigration and identifies on the one hand the mechanisms and processes ofimpoverishment and on the other hand the survival strategies developed by thepoor population in the face of severe poverty.