Halk kütüphanelerinin toplumsal rolü ve Etimesgut İlçe Halk Kütüphanesinin kullanım etkinliğinin değerlendirilmesi
The social role of public libraries and the evaluation of usage efficiency of Etimesgut County Public Library
  1. Tez No: 218211
  2. Yazar: GÜLİZ ŞAHİN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. DOĞAN ATILGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgi ve Belge Yönetimi, Dokümantasyon ve Enformasyon, Information and Records Management, Documentation and Information
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bilgi ve Belge Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Bilginin ekonomik kalkınma ve toplumların gelismesi açısından tasıdıgı önemin giderek arttıgı, bilgi toplumu olarak adlandırılan günümüz toplumunda, bireylerin rekabet gücüne erisebilmesi için bilgiye gereksinimi vardır. Halk kütüphaneleri fark gözetmeden her kesimden toplum bireyine en kolay ve hızlı bir sekilde bilgi hizmeti sunmayı hedefleyen kuruluslardır. Bu çalısmada ülkemiz bireylerinin bilgi toplumu olma yolunda ilerleyebilmesi adına büyük rol oynayabilecek halk kütüphanelerimizin konumu ve durumu ortaya konmustur. Genel olarak halk kütüphanelerinin toplumsal rolü; halk kütüphanelerinin amaçları, halk kütüphanelerinde verilen hizmetler, halk kütüphanelerinin bölgesel kalkınmaya katkısı irdelenmis, Avrupa Birligi sürecinde halk kütüphaneleri ile ilgili projelere yer verilerek Etimesgut lçe Halk Kütüphanesinin istatistiksel veriler ısıgında, anket ve görüsme teknikleriyle halk tarafından kullanım etkinligi degerlendirilmistir. Çalısmamızın amacı EHK'nin, bilgi çagında gereken yeri alıp almadıgını, üzerine düsen toplumsal rolünü/rollerini gerçeklestirip gerçeklestirmedigini, halkın kullanım etkinliginin yeterli olup olmadıgını, ortaya çıkan durumun nedenlerini ve nasıl çözülmesi gerektigini ortaya koymaktır. Bilgi hizmetleri bilgiye ulasmak isteyen kullanıcının bilgiye hızlı ve verimli bir sekilde erismesini ve onları kullanmasını sagladıgı hizmetlerdir. Bu hizmetlerin amacı bilgili insan yaratmaktır. Üzerinde inceleme yaptıgımız EHK bilgi hizmetleri açısından geleneksel islevleri dahi yerine getirmede yetersiz kalmaktadır. Genel olarak çalısmamızda ulastıgımız sonuç ise; gerek EHK kullanıcılarına gerek halka uyguladıgımız anket verilerinde görüldügü gibi hem kullanıcıların hem de ilçe halkının bilgiye gereksinim duymadıgı, kütüphane kullanımına ait bilgisinin yetersiz oldugu, halkın verilen hizmetlerden haberdarolmaması nedeniyle halk kütüphanelerini yeterince kullanmadıgı, EHK'nin ise kullanıcıların bilgi gereksinimini derme, bina, bütçe, ve personel yetersizligi sebebiyle karsılayamadıgı yönündedir. Kütüphane kullanımının ve okuma alıskanlıgının düsük oldugu ülkemiz genelinde, sadece kütüphanelerin degil okulların ve velilerin de bu konudaki görevlerini yapmadıkları saptanmıstır. Bilgi merkezleri arasında özel ve önemli bir yere sahip olan halk kütüphaneleri bilgi toplumu olma yolunda vazgeçilmez kurumlardan birisidir. EHK ise bilgi hizmetlerini gereken düzeyde veremedigi ve halkla bütünlesmeyi gerçeklestiremedigi için hem toplumsal rolünü yerine getirmede hem de bilgi toplumu olma sürecinde istenen katkıyı saglamada yetersiz kalmaktadır. Oysa Batı dünyasında halk kütüphanelerinin daha çok önemsendigi ve kullanıcıya ulastıgı, ulasamadıgı noktada da ciddi projelerle gelistirilmeye çalısıldıgını daha önce de belirtmistik. EHK'nin ise bu sartlarda günümüzün bilgi çagı standartlarına ulasması yakın tarihte mümkün gözükmemektedir. EHK de ülkemizdeki diger halk kütüphaneleri gibi zor kosullarda yıllardır süregelen problemlerle bogusmaktadır. Her ne kadar halk kütüphanelerimiz adına Avrupa'da gelistirilen projelere katılım saglansa da üzerinde ciddi bir sekilde durulmadıgı ve uygulamaya geçilmedigi sürece getirilen bir takım yenilikler, halk kütüphanelerinin isleyisine rahatlık getirecek fakat temel sorunları çözemeyecektir. Unutulmamalıdır ki halkın üniversiteleri olarak kabul gören halk kütüphanelerine yapılan yatırımların ürünü bilgili insan olacaktır.
Özet (Çeviri)
In current society, called as information society, which the importance of the knowledge is being increased in view of economic progress and development of societies, individuals needs to acquire knowledge to reach competition strength. Public libraries are institutions that their goal is to present information service in the easiest and fastest way to every individual of the society without considering any differences among them. In this study, the position and situation of our libraries that might be able to play great role in terms of the progress of our countryman to be knowledge society has put forward. In general, the social role of public libraries; aims of public libraries, services that are given by public libraries, contribution of public libraries on local development has been examined, the usage efficiency of the public library in Etimesgut district by public was evaluated in the light of statistical and public surveys by taking into consideration the projects related with public libraries in European Union process. Aim of the study is to reveal whether EIHK takes part that needs to be in information age, whether it fulfills its social role/roles, whether the efficiency of public usage is enough or not, to find out what are the causes of these results and how they can be solved. Information services are the services that user who wants to reach information supply to reach information in a fast and efficient way and make them used by user. The aim of these services is to create well-informed people. EIHK that we made studies on is even not enough to perform traditional functions in view of information services. General results that we got from our study are; both users and region people don?t need to get information, their knowledge how to use library is not enough, public is unaware of the services that are presented by library and therefore that they are not using public libraries, EIHK doesn?tperform its functions properly since building, budget and personnel lack. Commonly in our country where the use of library usage and reading habit are poor, it was detected that not only libraries don?t perform their roles but also schools and parents don?t perform their roles in this situation. Public libraries that have a special and important role among information centers are one of the indispensable organizations in being information society. EIHK is not enough to perform its both roles in that it doesn?t give information services to public at desired level and doesn?t fulfill integration with public and it doesn?t make expected contributions on the process of being information society. On the other hand, it was previously mentioned that public libraries in western world has great importance and they reach user, at the point where they couldn?t reach the user libraries search for serious alternate projects to reach people. In case of the EIHK, it seems almost impossible to reach current information age standards in these conditions by near future. EIHK like other public libraries in our country faces the problems coming from previous years in difficult conditions. Although contributions are made into the projects that are developed in Europe in the name of our public libraries, some reforms that are made to improve libraries will bring comfort to use of libraries but not solve the main problems as long as it is not seriously considered or applied. It must be keep in mind, products of the investments that are made on public libraries, which are considered as universities of public, will be well-informed people.