Yabancı dilde yazma becerisinin gelişiminde özetleme tekniğinin öğretimi ve başarıya etkisi
- Tez No: 218249
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖZCAN DEMİREL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Eğitim ve Öğretim, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Linguistics, Education and Training, English Linguistics and Literature
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yabancı Dil Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 193
Özet
Bu araştırmada, yabancı dilde yazma becerisinde özetleme tekniğininöğretiminin başarıya etkisi incelenmiştir. Bu bağlamda araştırmada özetleme tekniğinin,öğretildiği deney grupları ve geleneksel eğitimin uygulandığı kontrol gruplarınınbaşarıları arasında anlamlı bir fark olup olmadığına bakılmıştır.Bir eğitim fakültesinde öğrenim gören öğrencilerle yürütülen araştırmadakontrol gruplu ön-test son-test deney deseni kullanılmıştır. Araştırma için gerekli olanveri öğrenci anketi,okuduğunu anlama testi , ön-test ve son-test aracılığı ile toplanmıştır.Araştırmada deney grubu öğrencilerine özetleme tekniği öğretilmiştir.Öğrencilerin belirlenen on beceriden aldıkları notlar özet puanlandırma ölçeğiyardımıyla ölçülmüştür. Deney ve kontrol grubu öğrencilerinin bu on beceridenaldıkları notlar arasında anlamlı bir fark olup olmadığına bakılmıştır.Araştırmanın bulguları özet yazma tekniğinin öğretiminin öğrenci başarısınıolumlu yönde etkilediğini göstermektedir. Bu araştırmada bir özetleme tekniği öğretimmodeli sunulmuş ve araştırmanın bulgularına dayalı olarak üniversitelerin İngilizceöğretmenliği bölümlerinde program geliştirmeye yönelik çalışmalara ışık tutacakönerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this search, the effects of summary writing instruction on student success havebeen studied. In this context it was investigated whether there are considerabledifferences between the success of the control and experimental groups.This search was conducted on 106 second year students studying English at anEducational Faculty and pretest-posttest design matching Control group was used tocarry out the search. The data of the research were collected via a questionnaire, areading comprehension test and a pretest and posttest.The experimental group students were taught summary writing technique andtheir written summaries were evaluated using a scoring scale. And finally the resultswere anlayzed to determine whether there were significant differences between thesuccess of experimental group students and control group students.The results of the search have revealed that the instruction of summary writingtechnique affects student success positively. In this research, a lesson model to teachsummary writing has been proposed, and in the light of the findings necessarysuggestions have been made to implement the syllabus at the English LanguageTeaching Departments of Universities.