Feminist literary critical approach to H.G.Wells' Ann Veronica Arnold Bennett's Helen With the High Hand and d.h.Lawrence's Women in Love
H.G. Wells'in Ann Veronica, Arnold Bennett'in Helen With the High Hand ve d.h. Lawrence'ın Women in Love adlı romanlarının feminist yaklaşımla incelenmesi
  1. Tez No: 218250
  2. Yazar: GÖKŞEN ARAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEMA EGE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 308
Özet
Feminist eleştiri, erkek figürünün evin reisi olarak kabul edildiği ve toplumun her kesiminde de bu otoritenin hissedildiği, aynı zamanda da gelenek ve göreneklerin bile genel olarak erkek egemenliğine dayalı olarak geliştirildiği ve uygulanıldığı toplumlara karşı meydan okuma mücadelesini içermektedir. Feminist edebiyat eleştiri kuramı, edebiyat ve toplumdaki ataerkil önyargılar arasındaki ilişkiler ve edebiyatın bu önyargıları önlemedeki potansiyel rolü üzerinde durmaktadır.Feminist edebiyat eleştirisi, temel olarak kadın karakterlerin erkek romancılar tarafından, kadın-erkek, aile-çocuk arasındaki ilişkiler, cinsiyet, cinsler arası güç ilişkileri, vücut, cinsellik ve kadın imgeleri açısından sunulmasını incelemektedir.Bu tezin amacı, sadece belirli feminist kuramları belirli romanlara uygulamak değil, aynı zamanda da Darwinci yaklaşımı olan Wells, toplumsal gözlem ve analiz yapan Bennett ve apokaliptik düşünce tarzını karakterlerin iç dünyalarındaki kaygı ve gerilimleri ile yansıtan Lawrence üzerine karşılaştırmalı bir inceleme yapmaktır.Bu tez, farklı tutumlarla yazılan Ann Veronica, Helen with the High Hand ve Women in Love adlı romanlarında, kadın ve erkek karakterlerin çoğunun semiotik ve sembolik modlarını dengeleyerek, Sembolik Düzende çok yönlü bir özne olmayı başarabildiklerini ve Baba'nın Kanunu'nu kabul ettiklerini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
Contemporary feminist criticism comprises the struggle to challenge the societies which regard the male figure as the only authority, not only at home but also in every part of the societies in which even the traditions and customs are generally regulated and applied according to the rules based on male-centred ideologies. The feminist literary critical approach puts emphasis on the relationships between the patriarchal prejudices in the society and literature and the potential role of literature to impede this.Feminist literary criticism basically deals with the depiction of female characters in the works of male writers in terms of male-female relationships, relationships between parents and children, gender identities, power struggles between the sexes, body and sexuality and images of women.This dissertation not only aims to apply certain feminist theories to certain novels but also makes a comparative study among such novelists as Wells who has a visionary and Darwinistic attitude, Bennett who is preoccupied with social observation and analysis and Lawrence who deals with the anxieties and tensions in the unconsciousness of the characters by taking the reader right inside the characters with his apocalyptic vision.This dissertation has shown that in Ann Veronica, Helen with the High Hand, and Women in Love written with different attitudes, and approaches, most of the female and male characters are able to construct themselves as multiple subjects in the Symbolic Order where they accept the Law of the Father, and they are also able to balance their semiotic and symbolic drives.