Kadın deneyiminin ortaya çıkartılmasının olanağı
The possibility of revealing woman experience
  1. Tez No: 218304
  2. Yazar: E. MÜGE BARUTCA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKER ÖKTEM
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sistematik Felsefe ve Mantık Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 196
Özet
Kadın deneyimi feminist epistemologların kuramlarını üzerine insa etmeyi denedikleri en önemli ögedir. Hangi yaklasımdan olursa olsun feminist epistemologlar, ( feminist deneyciler, feminist bakıs açısı kuramcıları hatta postmodern feministler) deneyimin önemini vurgulamaktadırlar. Ancak kadın deneyimi temelli insalar göründügü kadar kolay degildir; çünkü kadın deneyiminin ortaya çıkartılması baslı basına bir sorunsaldır. Bu tez çalısmasında kadın deneyiminin ortaya çıkartılmasının olanagı tartısılmıstır. Bunun için, birinci bölümde, kadın deneyiminden 18. yy'a (yani birinci dalga feminizme) kadar hiç söz edilmemesinin nedeni olan eril kültür ve eril kültürü perçinlestiren yaklasımlar üzerinde durulmustur. kinci bölümde ise, kadın deneyiminden literal olarak söz edilmeye baslanmasında önemli rolü olan yaklasımlar (Liberal, Marxist, Radikal ve Sosyalist feminizmler) eril kültürle olan gerilimleri baglamında incelenmistir. Yine bu bölümde kadın deneyiminin literal kullanımının yaygınlasmasını saglayan Beauvoir'ın, kadın yasamsallıgı üzerine analizleri de ele alınmıs ve kadın deneyiminin yaygınlasmasının tasıdıgı öneme dikkat çekilmistir. Üçüncü bölümde ise, eril düsünüsten çıkıs çalısmalarıyla kadın deneyimine ulasılıp ulasılamayacagı ve kadın deneyimine ulasma adına yapılan çalısmalarda ortaya çıkan problemler tartısılmıstır. Dördüncü bölümde ise, kadınların tam da kadın deneyimini ortaya çıkartma konusunda yol aldıkları bir dönemde beliren postmodern eylemsizlik durumuyla nasıl basa çıkabilecekleri ele alınmıstır. Çalısma kadın deneyiminin ortaya çıkartılabilmesi için feministlerin birbirlerinin elestirel yaklasımlarına ihtiyaçları oldugu ve eklektik yöntemlerin kullanılmasının gerektigi görüsüyle sonlanmıstır.
Özet (Çeviri)
Women experience is the most important element upon which feminist epistemologists try to construct their theories. Feminist epistemologists who are from different approaches (feminist empiricism, feminist standpoint theories, even postmodernist feminism) emphasize the importance of experiment. However the construction which has a women experience is not easy as it seems; because of the fact that bringing to light of woman experience itself is a problematic. In this study, possibility of bringing to light of woman experience was discussed. Therefore, in Chapter I, masculine culture (that is why woman experience had never been mentioned until the 18. century ? the first wave feminism) and approaches which strenghten masculine culture were described. In Chapter II, some approaches which have important roles on being mentioned as literal ? such as Liberal, Marxist. Radical and Socialist feminisms ? were examined involved in the tension between masculine culture and them. Besides Beauvoir?s analysis on woman existence which make literal usage of woman experience become widespread was debated and importance of becoming widespread of woman experience was emphasized. In Chapter III, reach of woman experiment through departure from masculine way of thinking and problems arising in the way of reach of woman experiment were discussed. In Chapter IV, the ways of coping with postmodernist manner of inactivity were examined. In conclusion it was decided that feminists need critical approaches of each others in order to bring to light woman experience ;and that they must use eclectik methods.