Tükçenin yabancı dil olarak öğretiminde sözcük öğretimi üzerine bir yöntem denemesi
A method trial about word practice in teaching of Turkish language as foreign language
- Tez No: 218303
- Danışmanlar: PROF. DR. İCLÂL ERGENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Dilbilim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Türkçenin Eğitimi ve Öğretimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 188
Özet
Sözcük öğretimi, yabancı dil öğretiminin içinde yer alan en önemli unsurlardan biridir. Öğretim sürecinde yetersiz sözcük dağarcığına ilişkin sorular hem öğretmenler hem de öğrenciler açısından güçlük oluşturmaktadır. Bu anlamda sözcük öğretimi, yabancı dil öğretiminde temel düzeye ilişkin sözcüklerin tanımlanabilmesi açısından son derece özen gösterilmesi gereken bir konudur. Öğrenme kuramcıları, düzenlenerek sunumu yapılan bilginin algılanmasının ve bellekte kalıcı olmasının, düzensiz sunulan bilgiden daha başarılı olduğunu belirtmektedirler. Bu çalışmada Türkçeyi yabancı dil olarak temel düzeyde öğrenen yetişkinlerin ?Ulamsal Sözcük Öğretimi? çerçevesinde göstermiş oldukları tanıma ve anımsama puanlarıyla bu öğretimin gerçekleştirilmediği kontrol grubunun bupuanlara ilişkin performansları değerlendirilmiştir. İki farklı tekniğin uygulandığı her iki gruba ilişkin değerlendirmeler önce grupların kendi içlerinde sonra da örneklem çerçevesinde yapılmıştır. Ulamlamanın sözcük öğretimini, bellek süreçlerini ve kavramsallaştırmayı ne yönde etkilediği ortaya konulmaya çalışılmıştır. Çalışmanın kuramsal tabanında, dilin işleyişine ve kavramların beyindeki tasarımına, kavram oluşturma kuramlarına, bellek araştırmalarına / süreçlerine ve sözcük öğretimiyle ilgili tekniklere yer verilmiştir. Yarı deneysel araştırma modeli temel alınarak gerçekleştirilen bu çalışmada Ankara Üniversitesi TÖMER Türkçe ve Yabancı Diller Araştırma ve Uygulama Merkezi Temel 1 kurunda öğrenim gören 46 denek kullanılmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak analiz edildiğinde ulamsal öğretimin sözcük öğrenimi üzerine daha olumlu etkisinin olduğu saptanmıştır. Bu öğretim yönteminde, aynı ulam içinde yer alan kavramların bir arada sunulmasının kavramsallaşmayı kolaylaştırdığı ve bellekte kalıcılık açısından anımsanabilirliği artırdığı gözlemlenmiştir. Diğer yandan, ulamsız sözcük öğretiminde kavramlar arasındaki kopukluk, söz konusu kavramlara ait nöral temsillerin bir diğer kavram tarafından güçlenmesine olanak tanımadığı için bu kavramların bellekte daha az etkinleşmesine neden olmuştur.
Özet (Çeviri)
Word teaching, is the one of the most important factor in foreign language teaching. The questions about the vocabulary in teaching process create difficulties between teachers and students. In this way, this is the subject, to which must be given importance for expression of the words related to the basic level in foreign language teaching. Learning theorists state that the understanding and memory retention of a knowledge, which is regulated and presented, is more successful than irregular knowledge. In this study, the acknowledgment and remembrance points of the adult people, who learn Turkish Language as a foreign language at basic level, in the scope of ?Categorical Word Teaching? and the performances of control groups, who have not got mentioned teaching method are evaluated. The evaluations related to bothgroups, for whom two different techniques were applied, are realized in these groups and the scope of sampling. The effects of the categorization on word teaching, memory periods and conceptualism is tried to present. In the theoretical basis of the study, course of language and design of the concepts in brain, theories of creating concepts, memory researches / periods, techniques about teaching vocabulary are used. In this study, which has been realized on the basis of half experimental research model, 46 participants, who learn in Basic 1 course of TOMER Turkish and Foreign Languages Research and Application Center, Ankara University, are used. It has been determined that categorical teaching has more positive effects on word learning, when gained data were analyzed statistically. In this teaching method, concurrent presentation of concepts in the same category makes conceptualism easier and increases the remembrance for the permanence in memory. On the other hand, the discontinuity among the concepts in unclassified teaching causes the indistinct activation of these concepts in memory, because it does not give possibility to neural presentation belonging to mentioned concepts to be grown stronger by other concept.