Salar Tükçesinin çekim morfolojisi
Inflection morphology of Salar Turkish
- Tez No: 218320
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MELEK ERDEM
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Linguistics
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Edebiyatı Bölümü
- Bilim Dalı: Çağdaş Türk Lehçeleri ve Edebiyatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 395
Özet
Salar Türkçesinin Çekim Morfolojisi' konulu tezimiz giriş ve dört bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, Salar Türkleri ve Salar Türkçesi ile ilgili genel bilgiler verilmiştir. Birinci bölümde, çekim morfolojisi ve bununla ilişkili kavramlara yer verilmiştir. İkinci bölümde fiil istem bağlantısı üzerinde durulmuş, isim çekimi kategorileri işlenmiştir. Üçüncü bölümde, fiil ile ilişkili çekim kategorileri verilmiştir. Bu bölümde, öncelikle Salar Türkçesinin zaman ve kip kategorisi ile bunlarla bağlantılı kiplik kurulumlar verilmiştir. Fiilimsiler ile tasvir fiilleri de fiil çekimi içinde yer almıştır. Dördüncü bölümde, çekim öbekleri ve kiplik işlevlere de sahip partikellere yer verilmiştir. Tezimizde Salar Türklerinin bugünkü vatanlarına gelişlerinin anlatıldığı göç anlatılarından oluşan küçük bir korpus bölümü yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Our thesis subjected as ?Inflection Morphology of Salar Turkish? consisted of an introduction and four separate parts. In the introduction part the general information about the Salar Turks and Salar Turkish. In the first part, inflection morphology and the related concepts are explained. In the second part, the linkage of verb and valence has been studied and noun inflection categories also have been reviewed. In the third part, inflection categories concerning with verbs are giver. In this part, mainly time and mode categories of Salar?s Turkish and mode establishments related to those are given. Non-finite verbal forms and descriptive verbs have been studied. In the fourth part, inflection clumps and particles having mode functions are given as well. In our thesis, a little part consisted of immigration tales in which returning of Salar Turks to their home in today are told.