Toplumsal değişme ve Türk muhafazakârlığı: Nurettin Topçu ve Erol Güngör üzerinden bir değerlendirme
Social change and Turkish conservatism: An evaluation through Nurettin Topçu and Erol Güngör
  1. Tez No: 801387
  2. Yazar: EMİNE HATUNOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE AZMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2023
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Sosyometri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 78
Özet
Sanayi devrimi, Rönesans ile gelen Aydınlanma dönemi modernizmin doğuşuna zemin hazırlamış ve bu süreçte yeni bir toplumsal düzen meydana gelirken makro düzeyde de değişimler gerçekleşmiştir. 19. Yüzyılın evrenselcilik anlayışı ile ilişkili bir şekilde bütün toplumların aynı ilerleme/değişme sürecinden geçeceği fikri hâkimdir. Bu sebepten yeni kurulan dünya düzeninde Batılı toplumların modernleşme süreçleri incelenerek bir model oluşturulmuş ve bu model diğer dünya toplumlarına uygulanmıştır. Ancak bütün toplumların tarihsel ve kültürel birikimleri yok sayılarak aynı düzeye indirilmesi fikri beraberinde birçok sorunu da getirmiştir. Kadim bir kültüre/medeniyete sahip Asya ve Afrika gibi uygarlıklar Batı'nın gelişme çizgisine uymadıkları gerekçesi ile ilkel/geri kalmış ilan edilmişlerdir. Çizgisel ve ilerlemeci bir anlayışa sahip olan modernleşme, toplumları kategorilere indirirken Batı'yı piramidinin en tepesine yerleştirmiştir. Bütün toplumların aynı gelişme/değişme çizgisini izleyeceği fikri temel alınarak modernleşme kuramları oluşturulmuştur ancak farklı kültüre, inanışlara, yaşayışa ve değerlere sahip olan toplumların modernleşme karşısında sergiledikleri tavırlar da farklı olmuştur. Modernleşmeye yaklaşımlarda bütüncül bir kabulleniş yahut ona bir başkaldırı ile karşı koyma veya değiştirerek bünyeye alma gibi pek çok referanslar vardır. Bu çalışmada Nurettin Topçu ve Erol Güngör'ün toplumsal değişmeye yaklaşımı ele alınmıştır. Amacımız muhafazakâr ideolojinin toplumsal değişme karşısındaki tutumunu Nurettin Topçu ve Erol Güngör'ün kültür-din temelli muhafazakârlık anlayışı çerçevesinde açıklayabilmektir. Çalışmada bu iki ismin toplumsal değişme de esas aldıkları temel kavram ve yaklaşımlar üzerinden analizler yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The industrial revolation paved the way for the emergence of the modernism of the englightenment Century, is dominant. For this reason, a model was created by examining western modernization processes in the newly established Word order and this model was applied to other Word societies. However, the idea of ignoring the historical and cultural accumulation of all societies and reducing them period, wich came with prominence, and in this process, while a new social order was being formid, changes at the macro level also took place. The idea that all the understanding of universalism of the 19. to the same level has brought many problems with it. Civilizations such as Asia and Africa, which have an ancient culture/civilization, have been declared primitive/backward on the grounds that they do not follow the development line of the West. Modernization, which has a linear and progressive understanding, has placed the west at the top of its pyramid while reducing societies to categories. Modernization theories have been formed on the basis of the idea that all societies will follow the same development/change line, but the attitudes of societies with different cultures, beliefs, lifestyles and values towards modernization have also been different. There are many references in approaches to modernization, such as a holistic acceptance or resisting it with a rebellion or incorporating it by changing it. In this study, Nurettin Topçu and Erol Güngör's approach to social change will be discussed. Our aim is to explain the attitude of conservative ideology towards social change within the framework of Nurettin Topçu and Erol Güngör's understanding of culture-religion-based conservatism. In the study, analyzes will be made on the basic concepts and approaches that these two names take as a basis in social change.