Nurettin Topçu ve Erol Güngör'ün ahlâki liderlik hakkındaki görüşlerinin karşılaştırmalı analizi
A comparative analysis of Nurettin Topcu and Erol Gungor's opinions on moral leadership
  1. Tez No: 766633
  2. Yazar: AHMET KILIÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MACİD YILMAZ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hitit Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 217
Özet
Bu araştırmada Nurettin Topçu ve Erol Güngör özelinde eğitimde ahlâki liderlik konusu ele alınmıştır. Araştırmanın temel amacı Topçu ve Güngör'ün ahlâki liderlik görüşleri doğrultusunda öğretmen niteliklerini tespit edip, bu niteliklerin günümüz öğretmenlerinin ahlâki lider olmalarındaki yeri ve önemini incelemektir. Araştırma üç bölümden oluşmaktadır: Birinci bölümde ahlâki liderlik kavramı, ikinci bölümde Topçu ve Güngör'ün ahlâki liderlik görüşü, üçünü bölümde ise Topçu ve Güngör'e ahlâki lider olarak öğretmen nitelikleri incelenmiştir. Araştırma nitel araştırma olup doküman analizi yöntemi kullanılmıştır. Alanyazın çalışması süresince yurt içi ve yurt dışı kapsamlı bir literatür taraması yapılmış olup Topçu ve Güngör'ün eserlerinin tamamından yararlanılarak veriler elde edilmiştir. Bu verilerin analizinde ise içerik analizi kullanılmış, temalar/başlıklar ve alt temalar belirlenmiştir. Çalışmada Topçu ve Güngör'ün ahlâki liderlik görüşleri“ahlâki liderlik kavramsal çerçevesi”yle analiz edilmiştir. Bu analizde: Liderlik, ahlâk, eğitim ve kültür-medeniyet temaları/başlıkları belirlenmiştir. Çalışmanın son başlığında ise Topçu ve Güngör'ün eğitim kurumlarındaki tecrübelerinde, sosyal hayattaki yaşayışlarında ve eserlerindeki görüşlerinden hareketle“eğitimde ahlâki lider olarak öğretmenin sekiz niteliği”tespit edilmiş olup sırasıyla: Meslek ahlâkına sahip olmak, liyakat sahibi olmak, âlimlere saygı duymak, itidalli (ölçülü) olmak, vatan sevgisine sahip olmak, hoşgörülü olmak, öğretmenlikte kadının değerini bilmek ve sanatı mesleğe yansıtmak. Bu sekiz unsur derinlemesine incelenerek bilimsel çalışmalarla da desteklenmiştir. Yapılan tez çalışmasının bu özgün yönleriyle din eğitimi bilimine katkı sağlayacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this research, the issue of moral leadership in education has been discussed in particular Nurettin Topcu and Erol Gungor. The main purpose of the research is to determine teacher qualifications in line with Topçu and Gungor's views on moral leadership, and to examine the place and importance of these qualifications for today's teachers to be moral leaders. The research consists of three parts: In the first part, the concept of moral leadership, in the second part, Topcu and Gungor's view of moral leadership, and in the third part, teacher qualifications as moral leaders for Topcu and Gungor are examined. During the study of the literature, a comprehensive domestic and international literature review was made and data were obtained by using all the works of Topcu and Gungor. Content analysis was used in the analysis of these data, and themes/titles and sub-themes were determined. In the study, Topcu and Gungor's views on moral leadership were analyzed with the“moral leadership conceptual framework”. In this analysis; leadership, morality, education and culture-civilization themes/titles were determined. In the last title of the study, based on Topcu and Gungor's experiences in educational institutions, their lives in social life and their views on their works,“eight qualities of the teacher as a moral leader in education”were determined, respectively: To have professional ethics, to have merit, to respect scholars, to be moderate, to have patriotism, to be tolerant, to know the value of women in teaching and to reflecting the art to the profession. These eight elements were examined in depth and supported by scientific studies. It is thought that the thesis study will contribute to the science of religious education with these original aspects.