İş sözleşmesinde değişiklik
Amendment of labor contract
  1. Tez No: 218374
  2. Yazar: ALİ BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE TUNCAY KAPLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 162
Özet
İşveren tarafından iş sözleşmesinde değişiklik yapılması, tarafların anlaşması ile iş sözleşmesinde değişiklik yapılması, hakimin sözleşmeye müdahalesi yoluyla iş sözleşmesinde değişiklik yapılması, toplu iş sözleşmesi ile iş sözleşmesinde değişiklik yapılması değişiklik yapma yöntemleridir. Bunlar içinde işveren tarafından iş sözleşmesinde değişiklik yapılması iş hukuku bakımından özel bir öneme sahiptir. İşveren tarafından iş sözleşmesinde esaslı değişiklik yapılmasının sonuçları işçinin iş güvencesi kapsamında olup olmamasına göre farklılık göstermektedir. Eğer işçi iş güvencesi hükümlerinden yararlanıyorsa işveren değişiklik teklifini altı iş günü içerisinde kabul etmezse değişiklik işçi açısından hüküm ve sonuç ifade etmez. Bu takdirde işveren işçinin iş sözleşmesini değişikliğin geçerli bir nedene dayandığını ya da fesih için başka bir geçerli neden bulunduğunu yazılı olarak açıklayarak ve bildirim sürelerine uyarak feshetme imkanına sahiptir. Burada söz konusu olan fesih değişiklik feshi olarak nitelendirilmektedir. Buna karşılık işçi iş güvencesinde yararlanamıyorsa iş sözleşmesinin geçerli nedenle feshi söz konusu değildir. Bu durumda iş sözleşmesinin niteliğine göre iş sözleşmesinde değişiklik yapılmasını hukuki sonuçları değişiklik gösterir.
Özet (Çeviri)
Amendment of labor contract by employer, agreement of parties, amendment by the intervention of the judge, amendment made by collective (bargaining) agreement are the ways of employment contract amendment. Amendment of employment contract by employer is the way of alteration, which have a special importance in labor law. The results of the fundamental amendment of labor contract by employer, has different effects due to theemployee?s job security status. If the employee benefits from jobsecurity and rejects the employer?s amendment proposal in six work days, the amendment does not bind the employee. In that case, the employer may terminate the labor contract by explaining in writing that the change is based on a valid reason or that he/she has another valid reason for termination and by observing the notification period. This kind of termination is calledtermination caused by amendment. On the other hand, if theemployee passes up job security, employer could not terminate the laborcontract with a valid reason. In this case, the amendment of the laborcontract breeds legal conclusion due to the type of labor contract